Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Wiktor Rupar, absolwent WIMiR (foto: Bartosz Sławiński)

80-kilogramowa praca magisterska

Zamiast kilkudziesięciu stron typowej pracy magisterskiej Wiktor Rupar z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki zaprezentował na obronie pracy dyplomowej kilkudziesięciokilogramową maszynę do obróbki tworzyw lekkich.

Wiktor Rupar, absolwent WIMiR, w ramach pracy magisterskiej stworzył od podstaw frezarkę sterowaną numerycznie. Zaprojektował elementy, następnie samodzielnie je wykonał oraz przeprowadził badania prototypowe. Jak podkreśla profesor Jacek Cieślik, promotor pracy, najistotniejszym osiągnieciem jest opracowanie założeń do projektu, dobór elementów do jego wykonana, projekt struktury, dobór napędów i układu sterowania oraz końcowe badania prototypu. - Dodatkową zaletą jest ogromne doświadczenie zawodowe jakie uzyskał dyplomant w trakcie realizacji pracy - dodaje promotor. Wiedza z zakresu materiałoznawstwa, projektowania 3D, obróbki skrawaniem, spawalnictwa już teraz procentuje w pracy zawodowej Wiktora. Największą zaletą pracy jest stworzenie narzędzia, które z powodzeniem znajduje zastosowanie w praktyce przemysłowej. Jednocześnie powstało przy dużo niższym nakładzie finansowym niż dostępne na rynku urządzenia renomowanych producentów.


Pomysł na stworzenie nietypowej pracy magisterskiej to efekt zainteresowań W. Rupara, który jako modelarz chciał stworzyć urządzenie, dzięki któremu mógłby samodzielnie wykonywać poszczególne elementy modeli. Praca magisterska powstawał dwa lata, a efekt końcowy to urządzenie zbliżone rozmiarem do telewizora i ważące 80 kilogramów. Rama maszyny wykonana została od podstaw przez absolwenta. Szczegóły budowy wyjaśnia konstruktor: - Podstawą jest prostokąt z profili stalowych. Po prowadnicach jeździ oś z głównym silnikiem napędowym. Obok frezarki znajduje się sterowanie, czyli komputer i oprogramowanie do projektowania kształtów, które następnie wycina frezarka. Dzięki urządzeniu można wykonać dowolny element, wcześniej zaprojektowany w programie komputerowym w trójwymiarowej przestrzeni. Na frezarce powstają elementy modeli, grawerowane teksty, napisy, drobne elementy składowe większych urządzeń, części do samochodów czy motocykli. Urządzenie przystosowane jest do obróbki metali lekkich.

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/D-UJ3osn8Mk?list=UU-v1mMOSrQO2rUir9HhaiAQ" frameborder="0" height="293" width="520"></iframe>


- Zamiast standardowej pracy magisterskiej Wiktor Rupar skonstruował frezarkę, która jako praca dyplomowa stopniem zaawansowania wyróżnia się zdecydowanie na tle innych prac, które często mają charakter prac pisemnych - zaznacza prof. J. Cieślik. - Zwykle prace studentów kończą się na etapie projektu, tym razem student poszedł o krok dalej.  Prace, które przechodzą od projektu do faktycznego urządzenia są najczęściej realizowane w ramach kół naukowych. Tam gromadzą się pasjonaci, którzy poświęcają swój czas i energię na realizację ciekawych rozwiązań. Przejście od projektu do realizacji jest zawsze najtrudniejszym zadaniem. Przed obroną, podczas prób spalił się jeden z silników, to jednak nie przeszkodziło w ocenieniu pracy jako bardzo dobrej. Obecnie Wiktor Rupar używa frezarki na co dzień. Pracuje w firmie, która korzysta z rozwiązania wypracowanego przez młodego konstruktora.


Tekst: Anna Żmuda 

Stopka