Przejdź do treści Przejdź do stopki
Artykuły z kategorii Nauka

Ponad 7 mln zł na projekty z AGH w konkursach SONATA 18 i OPUS 24

Na zdjęciu widoczna część mikroskopu wraz z badanym obiektem oraz dłonie w rękawiczkach operujące sprzętem., k

fot. źródło Dreamstime

Ponad 7 mln zł na projekty z AGH w konkursach SONATA 18 i OPUS 24

Trzy badaczki i dwóch badaczy zostało laureatami kolejnych edycji konkursów Sonata i Opus Narodowego Centrum Nauki. Łącznie na realizację swoich projektów otrzymają 7 427 913 zł.

Opus 24

OPUS to najpopularniejszy konkurs w ofercie NCN skierowany do szerokiego grona odbiorców. Nie ma w nim ograniczeń co do zaawansowania kariery kierownika projektu, posiadanego stopnia czy tytułu naukowego lub doświadczenia w prowadzeniu badań.
W konkursie OPUS 24 do NCN wpłynęło 1921 wniosków na łączną kwotę niemal 2,7 mld zł. Finansowanie otrzymały 224 wnioski o wartości ponad 364,4 mln zł. Listy rankingowe konkursu OPUS nie zawierają wniosków OPUS LAP rekomendowanych do finansowania przez zespoły ekspertów Narodowego Centrum Nauki, znajdujących się w procesie zatwierdzania przez agencje partnerskie. Projekty te będą sukcesywnie dopisywane do list, w miarę spływania od agencji partnerskich informacji o ich zatwierdzeniu.

Sonata 18

Konkurs SONATA skierowany jest do badaczek i badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W tej edycji konkursu złożono 1094 wnioski, których łączna wartość przekroczyła 1,2 mld zł. Ostatecznie do finansowania zakwalifikowano 139 projektów o wartości ponad 155,5 mln zł.

Oceny wniosków w konkursach NCN dokonują eksperci wybierani spośród wybitnych naukowców, polskich i zagranicznych, którzy mają co najmniej stopień naukowy doktora. Proces oceny jest podzielony na dwa etapy. Każdy etap to co najmniej dwie oceny indywidualne dla każdego wniosku oraz posiedzenie zespołu ekspertów, podczas którego dyskutowane są te oceny i ustalane listy rankingowe wniosków rekomendowanych do finansowania. Ostateczne decyzje o finansowaniu podejmuje dyrektor NCN.

Inne artykuły z kategorii Nauka

    Oops, an error occurred! Code: 202312041933236a6be2dc

Najnowsze artykuły

    Oops, an error occurred! Code: 202312041933234a7fbbfb

Stopka