01.06.2015

Przegląd filmów „DOCS+SCIENCE”


Fundacja dla Akademii Górniczo-Hutniczej zaprasza na przegląd filmów naukowych „DOCS+SCIENCE”, który odbędzie się w dniach 1-5 czerwca br. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka.

 

Uczestnicy pokazu będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące nauki, odkryć, innowacji, a także twórców nauki – naukowców, pasjonatów i odkrywców. Organizatorzy zapraszają również na spotkania z twórcami i ekspertami. Przegląd zostanie zorganizowany w ramach 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

 

Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu odbędą się dwa wydarzenia – pokaz plenerowy filmu „Biało-czerwoni z Chrząstawy” (Miasteczko Studenckie AGH), projekcja filmów „When Bjork Met Attenborough” i „Bibliofilia” oraz impreza taneczna (klub „Fabryka”).

 

Uczestnicy przeglądu wybiorą się w podróż przez Arktykę podczas pokazu filmu „Ścigając arktyczny lód” oraz spotkania z Małgorzatą Śmieszek (Arctic Centre, University of Lapland). Tematyce nieskończoności, badaniom wczechświata i kosmosu oraz ludzkiej egzystencji poświęcony będzie obraz „Skupieni na nieskończoności”, a także dyskusja z Waldemarem Ogłozą (Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Podczas projekcji filmu „Genetyka i ja” oraz rozmowy z Marcinem Szafrańskim (Krakowskie Centrum Psychologiczne „SALVATE”) uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi genów i siły ich determinacji. Pasjonaci przyrody obejrzą obraz „Sekretne drogi wędrownych ptaków” oraz spotkają się z reżyserem filmu Franckiem Cuvelierem. Dyskusję na temat miłości podejmie film „Miłość i inżynieria” oraz rozmowa z prof. dr. hab. inż. Ryszardem Tadeusiewiczem (Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH). W trakcie festiwalu widzowie zobaczą również historię wynalazcy z Teksasu („Vermeer według Tima”) oraz zbadają konsekwencje działań wojennych dronów i ich wpływ na nasze życie w przyszłości („Dron”, „Uwaga! Drony”). Dla zainteresowanych tematyką dronów przygotowano również dwa spotkania – z Łukaszem Gazurem („Dziennik Polski”) oraz dr. inż. Sławomirem Mikrutem (Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska AGH). Procesom ekonomicznym oraz zagadnieniom związanym ze światem finansów uczestnicy będą mogli przyjrzeć się w filmach „Łańcuchy pokarmowe” i „Zachwyt logiką”. Organizatorzy zapraszają również na spotkania z Łukaszem Wajdą, Karoliną Ruszelą i Eweliną Kukiełką (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) oraz Juliuszem Doboszewskim (Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego). Ostatni obraz prezentowany podczas festiwalu to film pt. „Rzeczywistość utracona”, poświęcony fizyce kwantowej. Projekcję uświetni dyskusja z jego reżyserem – Karolem Jałochowskim.

 

Miejsce: al. Mickiewicza 30, bud. B-8, sala 010A i 010B

 

Szczegółowe informacje