20.02.2017

Zagłosuj na studentów AGH w konkursie Interstudent 2017


Nataliia Tarasiuk

Adama Samake

Wśród nominowanych do tytułu najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w konkursie Interstudent 2017 znalazło się dwoje studentów z AGH: Nataliia Tarasiuk z Ukrainy oraz Adama Samake z Mali. Na kandydatów można głosować poprzez stronę internetową do 20 lutego do godz. 12.00.

 

  • Nataliia Tarasiuk studiuje Fizykę Techniczną na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. W konkursie startuje w kategorii studia magisterskie.

    Urodziłam się i dorastałam w zwykłej ukraińskiej rodzinie. W wieku 15 lat w ogromnej bibliotece mojej babci znalazłam stare żółte papiery, pisane w dziwnym, nieznanym dla mnie wtedy języku – polskim. Od tego czasu jestem zachwycona językiem, kulturą i historią Polski oraz wszystkim, co jest związane z krajem na zachód od Bugu. Opanowałam ojczysty język moich przodków i marzyłam o tym, aby po ukończeniu szkoły dostać się na studia na polskiej uczelni. I stało się tak, że spełniło się przysłowie „Kto ma miłość w sercu, tego Pan Bóg prowadzi”. Dostałam szansę studiowania na Wydziale Fizyki Stosowanej słynnej Akademii Górniczo-Hutniczej w samym sercu Polski – Krakowie. Jestem bardzo wdzięczna Polsce za gruntowne wykształcenie, które tutaj otrzymałam. Państwo pomaga studentom w aspekcie materialnym, a wykładowcy inspirują ich do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Miałam możliwość odbycia praktyki w Niemczech, gdzie zdobyłam doświadczenie badań naukowych, prowadzonych przez młodych ludzi z wielu krajów Europy. Do końca życia będę nosić w sercu wdzięczność dla mojej Alma Mater za przygotowanie do życia zawodowego, naukę samodzielnego podejmowania decyzji i odpowiedzialności za własne działania, wsparcie wykładowców, serdeczną przyjaźń kolegów, możliwość samorealizacji i cudowne lata we wspaniałym, historycznym Krakowie. Pomimo wymagającego programu studiów, mój zachwyt AGH pogłębiło przekonanie, że studentom przekazuje się tu wiedzę na światowym poziomie. Jestem pewna, że zdobyte umiejętności i kwalifikacje pozwolą mi osiągnąć sukces na rynku pracy i zostać prawdziwym fachowcem. Cały swój wysiłek w przyszłej karierze zawodowej chcę poświęcić odwdzięczeniu się Polsce za wszystko, co dał mi ten kraj. Marzę też o tym, żeby osiąganymi wynikami dołożyć cegiełkę do bogatej historii AGH.

  

  • Adama Samake studiuje Elektronikę na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. W konkursie startuje w kategorii studia doktoranckie. 

    Najważniejszy motywem złożenia aplikacji na UNESCO/ Poland Co-Sponsored Fellowships Programme in Engineering na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie była możliwość studiowania na uczelni z międzynarodową reputacją. Po przybyciu do Polski zostałem ciepło powitany przez kadrę uczelnianą oraz zespół UNESCO-AGH. Moją uwagę od razu przyciągnęła organizacja oraz infrastruktura przeznaczona dla studentów, zwłaszcza dostępność profesorów oraz jakość kształcenia. Skłoniło mnie to do przystąpienia do programu UNESCO dla doktorantów na Akademii Górniczo-Hutniczej. 
    Od początku moich studiów doświadczyłem zupełnie nowej drogi kształcenia, co pozwoliło mi otworzyć się na nowe sposoby uczenia się. Chciałbym podkreślić, że moje osiągnięcia to wynik współpracy ze świetnymi pracownikami naukowymi, a zwłaszcza z moim promotorem. Mam nadzieję, że będę mógł wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w Polsce w pracy nad rozwojem mojego kraju. Chciałbym również kontynuować współpracę naukową i utrzymywać relacje ponieważ uważam, że mają one kluczowe znaczenie dla państw rozwijających się. 
    Cóż mogę powiedzieć o Krakowie? Kraków to miasto z prawdziwą historią zamkniętą w lśniących budynkach oraz życzliwi i otwarci ludzie. Bardzo się cieszę, że mogę studiować na Akademii Górniczo-Hutniczej i mieszkać w Krakowie.

 

W Polsce jest już ponad 65 tysięcy studentów obcokrajowców. Najlepsi z nich co roku honorowani są przez kapitułę konkursu Interstudent nagrodami w trzech kategoriach: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Swojego zwycięzcę może wskazać każdy student i pracownik uczelni – wystarczy oddać głos klikając na „plus” przy zdjęciu wybranego kandydata. Zwycięzca otrzyma specjalną nagrodę konkursu dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce. Wyniki głosowanie zostaną ogłoszone 27 lutego 2017 r. podczas gali konkursu towarzyszącej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” w Krakowie.