26.10.2021

Samotność u kresu – wyzwania opieki wspierającej w czasie pandemii

26 października 2021 r. pod hasłem Samotność u kresu – wyzwania opieki wspierającej w czasie pandemii odbędzie się VI konferencja naukowa Opieka paliatywna i hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie.

Konferencja zbiega się w czasie z obchodzonym od kilkunastu lat w połowie października Światowym Dniem Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Tym samym wpisuje się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących. Dodatkowo, w tym roku, towarzyszy jubileuszowi 40-lecia działalności pierwszego w Polsce hospicjum, czyli TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie.

Podczas wydarzenia zostaną omówione tematy, które aktualnie – w okresie pandemii – nabrały nowego znaczenia, a zarazem postawiły nowe wyzwania, m.in. problemy psychologiczne u pacjentów, osamotnienie w odchodzeniu, rola komunikacji w opiece medycznej, psychologicznej, duchowej, znaczenie kontaktów pacjenta z rodziną, z bliskimi. Poruszone zostaną także tematy związane z pediatryczną opieką paliatywną i nienowotworowymi stanami terminalnymi.

Prelegenci, reprezentujący rozmaite dziedziny wiedzy i nauki, wskażą możliwości i metody pomocy w godnym znoszeniu cierpienia u kresu życia.

Udział w konferencji oraz warsztatach (tylko stacjonarnie) wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie oraz on-line za pomocą aplikacji MS Teams.