16.02.2019

Rejs 100-lecia AGH

fot. A. Cichacka

Aby uczcić Jubileusz 100-lecia AGH, studenci działający w Studenckim Kole Naukowym Metaloznawców przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej postanowili zorganizować rejs po Morzu Śródziemnym żaglowcem „Pogoria”. Wydarzenie o nazwie „Rejs 100-lecia AGH” odbędzie się w dniach 16-23 lutego 2019 r.

Załogę wyprawy stanowią byli i obecni studenci oraz pracownicy AGH. Jednym z oficerów jest prof. Wiesław Wszołek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W rejsie będą także uczestniczyć studenci z Włoch ze szkoły morskiej Nautical La Spezia.

Wszyscy członkowie wyprawy wezmą czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona zostanie na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera. Podczas wachty nawigacyjnej będzie można stanąć za sterem żaglowca, poznać zasady nawigacji czy wykonywać czynności obserwacyjne. Wachta bosmańska, oprócz tradycyjnego szorowania pokładu czy czyszczeniu dzwonu okrętowego, to szansa, by poznać tajemnice bosmańskiego kunsztu. W trakcie wachty kambuzowej pomaga się kucharzowi w przygotowaniu posiłków, nakrywa do stołu oraz sprząta żaglowiec. Czwarta wachta wypoczywa i nabiera sił do pełnienia kolejnych przyszłych obowiązków.

W trakcie morskiej wyprawy, na pokładzie statku odbędzie się konferencja pt. „100 lat AGH – wspomnienia nie do zapomnienia”. To wydarzenie, nad którym patronat objęła Rektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, stanowić będzie okazję do wspomnień z okresu studiów czy wieloletniej pracy w AGH. Nie zbraknie śpiewanych przy wtórze gitar szant zebranych w specjalnie wydanym śpiewniku. Została także wykonana okolicznościowa bandera AGH, która zawiśnie na maszcie obok bandery Polski.

Obydwa wydarzenia będą okazją do wielopokoleniowego spotkania członków naszej społeczności akademickiej. Rejs stanowi dodatkowo niestandardową i atrakcyjną formę promocji AGH oraz Jubileuszu uczelni.

Żaglowiec „Pogoria” ma 48 m długości, 8 m szerokości i jest dopuszczony do żeglugi oceanicznej. Jednostka została zwodowana 23 stycznia 1980 r. Zadebiutowała na wodach morskich podczas regat Cutty Sark-a na trasie Mon – Karlskrona i pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego pierwsza minęła linię mety.
Obecnie „Pogoria” w okresie od października do marca odbywa tygodniowe rejsy po Morzu Śródziemnym. Latem żaglowiec bierze udział w regatach The Tall Ships Races.
Napęd jednostki stanowią żagle o powierzchni 994m2 i pomocniczy silnik spalinowy o mocy 255 kW. Żaglowiec wyposażony jest w nowoczesne urządzenia radiowe i nawigacyjne.