15.04.2019

Załoga AGH z żaglowca Pogoria na spotkaniu z prezydentem Krakowa


fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

15 kwietnia 2019 r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z załogą żaglowca szkoleniowego STS Pogoria. Załoga z Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach obchodów 100-lecia AGH przepłynęła w lutym br. prawie 300 mil morskich po Morzu Śródziemnym.

Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun dr inż. Grzegorz Michta. Załoga składała się z ponad 50 osób, głównie studentów, absolwentów, byłych i obecnych pracowników AGH oraz kilku żeglarzy na stałe związanych z Pogorią. Wszyscy członkowie wyprawy brali czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona była na cztery wachty, z których każda pracowała pod kierunkiem doświadczonego oficera.

Załoga wyruszyła 16 lutego br. z Loano we Włoszech. Na trasie znalazły się porty w Portovenere, Portoferraio i Civita Vecchia. Pogoria, kierowana przez kapitan Annę Kiełbik-Piwońską, zakończyła rejs w Porto Ercole. W nocy z 20 na 21 lutego żaglowiec przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.