Wystąpienie Rektora AGH z okazji Inauguracji 103. roku akademickiego

Drodzy Pracownicy, Studenci i Doktoranci!

Rozpoczynamy w naszej AGH 103 w historii, nowy rok akademicki. To kolejny okres wytężonej pracy dydaktycznej i twórczej działalności naukowej, a dla studentów – wytrwałej nauki.

Chciałbym podkreślić, że zgodnie z oczekiwaniami, po miesiącach pracy hybrydowej, częściowo zdalnej, wracamy do stacjonarnego funkcjonowania Uczelni.

Ostatni czas  był dla nas, ze względu na pandemię, nie tylko ważnym sprawdzianem wiedzy, lecz również wielkim egzaminem z życia. W moim przekonaniu został on przez AGH bardzo dobrze zaliczony.

Podołaliśmy trudnym  zadaniom i wchodzimy w ten rok z pewnością, że możemy stawić czoła nowym wyzwaniom.

Jesteśmy bowiem dobrze przygotowani i mądrzejsi o nowe doświadczenia. Bądźmy wciąż odpowiedzialni za zdrowie swoje i bliskich, dając przykład naszemu otoczeniu.

Pamiętajmy, że uniwersytet ma określoną misję społeczną. W niepewnym świecie pragniemy być wzorem racjonalnego postępowania oraz autorytetem, któremu można zaufać. Tego oczekuje od nas społeczeństwo i tego też wymagajmy od siebie, wypełniając nasz akademicki etos.

Jestem przekonany, że AGH stanowi mocny filar nie tylko działalności badawczej, ale i życia publicznego w Polsce.

Jako wiodąca uczelnia techniczna mamy zarazem obowiązki wobec gospodarki, którą od lat wspieramy specjalistyczną wiedzą i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wchodząc coraz mocniej w międzynarodowe konsorcja i realizując wiele projektów, budujemy uniwersytet przyszłości – silny ośrodek innowacji w samym sercu Europy!

Nie zapominajmy przy tym, że celem akademii jest przede wszystkim dążenie do prawdy. Temu właśnie poświęcamy nasze życie, kultywując w murach uniwersytetu wiedzę.

Warto zdać sobie sprawę, że nie jest ona dziełem jednego człowieka. Stanowi bowiem wielowiekowe osiągnięcie wszystkich uczonych.

Dzisiaj przyjmujemy do społeczności akademickiej nowych studentów. Będą oni w przyszłości kontynuować nasze poszukiwania. Widząc w młodzieży współpracowników i potencjalnych następców, przygotujmy ich jak najlepiej do czekających zadań.

Każdego dnia doskonalmy warsztat naukowy, warsztat dydaktyczny, aby AGH kojarzyła się z najwyższą jakością, solidnym wykształceniem oraz dbałością o rozwój talentów i pasji.

Ale przede wszystkim pamiętajmy, że wspólnie tworzymy jedną niepowtarzalną i wspaniałą społeczność AGH.

Razem pracujemy, razem uczymy się i bawimy, razem przeżywamy sukcesy i niepowodzenia, razem przezwyciężamy przeciwności.

Jesteśmy razem – my AGH – uniwersytet  przyszłości.

Dla nas wszystkich: pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów i przyjaciół AGH:
Tradycyjne Szczęść Boże w nowym roku!

Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis
Rektor AGH