09.01.2018

Nagrodzono studentów AGH przełamujących bariery


fot. arch. Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH

Znamy zwycięzców konkursu stypendialnego dla aktywnych studentów AGH z niepełnosprawnościami „STALe przełamując bariery”. Komisja wybrała czterech laureatów, którym przyznano stypendia.

Gratulacje stypendystom złożyły prof. Anna Siwik, Prorektor ds. Studenckich AGH oraz Karolina Muza-Adamiec, szef Zespołu Odpowiedzialności Biznesu ArcelorMittal Poland. Głównym kryterium, którym kierowała się komisja konkursowa, była działalność studenta na rzecz uczelni, organizacji pozarządowych lub działalność w obszarze wolontariatu.

Stypendia o łącznej wartości 20 000 zł otrzymali: 

  • Józef Ignaciak – student Wydziału Zarządzania, sportowiec, członek sekcji wioślarskiej AZS AGH oraz UKS Salwator. Jest srebrnym medalistą mistrzostw Polski w regatach wioślarskich w Poznaniu. Wywalczył także brązowy medal mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim we Wrocławiu. W ramach Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH współorganizuje wiele wydarzeń, m.in. Dzień Sportu czy odbywający się podczas Juwenaliów happening świadomościowy nt. osób z niepełnosprawnością. Prowadzi Imprezę Wiosenną w Klubie Gwarek organizowaną w ramach Krakowskich Dni Integracji. Działa na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami.

  • Magdalena Paruchstudentka Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, należy do chóru „Con Fuoco”, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Organizuje zaplecze techniczne koncertów i wyjazdów chóru. Jest także członkiem Zarządu Chóru i Orkiestry Smyczkowej AGH „Con Fuoco”. Koordynowała produkcję spotu wideo promującego Akademię Górniczo-Hutniczą oraz „Con Fuoco”. Bierze udział w akcjach wspierających osoby chorujące na nowotwory. Jest także promotorką i uczestniczką akcji Dzień Dawcy Szpiku.

  • Magdalena Teteryczstudentka Wydziału Humanistycznego. Działa w Studenckim Kole Naukowym Ekoakustyki „Żubr”. Do jej zadań należy realizacja pomiarów akustycznych związanych m.in. z hałasem w środowisku, parkach miejskich oraz z tzw. „soundwalkingiem”. Jest autorką projektów graficznych na rzecz Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH. Projektuje także materiały promocyjne dla innych organizacji studenckich oraz na potrzeby konferencji. W ramach wolontariatu współorganizuje m.in. warsztaty z ceramiki dla dzieci.

  • Alicja Zawdastudentka Wydziału Humanistycznego, wolontariuszka na rzecz osób niedosłyszących i niesłyszących oraz niedowidzących i niewidomych. Tłumaczy teksty sakralne na język migowy, w tym języku śpiewa psalmy, jest także recytatorką w języku migowym. Organizuje ogólnopolskie wydarzenia kierowane do młodzieży oraz osób dorosłych z wadami słuchu. Jest medalistką zeszłorocznej V Ogólnopolskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Częstochowie. Trenuje carling i przygotowuje się do udziału w krajowych i międzynarodowych zawodach osób głuchych.


Konkurs „STALe przełamując bariery” to wspólny projekt Akademii Górniczo-Hutniczej, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH oraz ArcelorMittal Poland SA.