16.04.2018

W AGH zaprezentowano system przeciwdrobnoustrojowych poręczy


16 kwietnia br. na Wydziale Metali Nieżelaznych odbyła się prezentacja balustrady oraz poręczy schodowych wykonanych ze stopu miedzi o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Instalację demonstracyjną można obejrzeć w budynku A-2.

W uroczystości wzięli udział m.in. Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych prof. Tadeusz Knych, Kierownik Katedry Mikrobiologii UJ Collegium Medicum prof. Małgorzata Bulanda, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi Michał Ramczykowski, liczni zaproszeni goście oraz pracownicy i studenci wydziału.

System przeciwdrobnoustrojowych balustrad i poręczy wpisuje się w misję Wydziału Metali Nieżelaznych oraz AGH w zakresie promowania i wdrażania prozdrowotnych rozwiązań technicznych. Jest on efektem prac realizowanych na AGH nad technologiami wytwarzania półwyrobów hutniczych i ich przeróbki plastycznej na wyroby przeznaczone do długofalowych badań skuteczności przeciwdrobnoustrojowej, które prowadzone są wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naturalna patyna, która tworzy się na poręczach wraz z upływem czasu, bierze czynny udział w eliminacji chorobotwórczych bakterii.

Prace zostały wykonane w ramach projektu badawczo-rozwojowego nr PBS3/A9/32/2015, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejski Instytut Miedzi w III edycji konkursu „Program Badań Stosowanych”, którego kierownikiem jest dr inż. Monika Walkowicz z Wydziału Metali Nieżelaznych.

Na pierwszym piętrze w budynku A-2 odsłonięto również tablicę informującą o realizowanym projekcie.