16.09.2020

Uroczystość przekazania insygniów władzy w AGH

Fot. M. Talar, KSAF AGH

Fot. Z. Sulima

Fot. M. Talar, KSAF AGH

Rektor AGH prof. Jerzy Lis odebrał insygnia władzy rektorskiej z rąk swojego poprzednika prof. Tadeusza Słomki, pełniącego funkcję w latach 2012–2020. W uroczystości, która odbyła się 16 września 2020 r. w Auli AGH, wzięli udział przedstawiciele władz uczelni.

Dyrektor Biura Rektora Przemysław Olszewski przywitał: Rektora AGH prof. Jerzego Lisa, Rektora AGH w latach 2012–2020 prof. Tadeusza Słomkę, Rektora AGH w latach 2005–2012 prof. Antoniego Tajdusia, Rektora AGH w latach 1998–2005 prof. Ryszarda Tadeusiewicza, a także Prorektorów byłej i obecnej kadencji, członków Rady Uczelni, Dziekanów i Senatorów kadencji 2016–2020 i 2020–2024, wszystkich obecnych w Auli AGH gości oraz osoby śledzące uroczystość przed monitorami komputerów.

Następnie przemówienie wygłosił prof. Tadeusz Słomka, który podkreślił, że minione dwie kadencje były dla niego czasem szczególnym, pełnym wyzwań i emocji, których nigdy nie zapomni:
To był najlepszy czas w moim życiu i zwieńczenie mojej pracy w AGH.

Rektor AGH w latach 2012–2020 wspominał o najważniejszych uczelnianych osiągnięciach i inwestycjach, podkreślił wzrost pozycji Akademii w rankingach.
– Na sukces ostatnich ośmiu lat złożył się wysiłek wszystkich pracowników oraz studentów, ja tylko kierowałem społecznością AGH – zaznaczył. Prof. Tadeusz Słomka mówił także o zmianach, jakie przyniosła m.in. reforma szkolnictwa. Podkreślił, że w ostatnich latach uczelnia zyskała nie tylko oblicze nowoczesnego uniwersytetu, ale stała się też miejscem przyjaznym i otwartym, w którym można rozwijać zainteresowania, realizować pasje czy karierę zawodową.

Dziękuję wszystkim za wszystko! Naszej kochanej AGH życzę wielu sukcesów! Szczęść Boże na kolejne cztery lata! – dodał, przytaczając na koniec kilka anegdot, których w ciągu kilkudziesięciu lat pracy na uczelni i pełnienia funkcji dziekańskich, prorektorskich czy rektorskich mnóstwo się uzbierało.

Po wygłoszeniu przemówienia ustępujący Rektor podziękował za współpracę Prorektorom i Senatorom poprzedniej kadencji, a także członkom Rady Uczelni. Słowa podziękowania skierował również do kończących kadencję dziekanów wydziałów oraz do obecnych na uroczystości dyrektor Studium Języków Obcych i dyrektora Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, którym wręczył pamiątkowe statuetki Stanisława Staszica.

Następnie prof. Tadeusz Słomka zgodnie z tradycją przekazał nowemu Rektorowi AGH prof. Jerzemu Lisowi insygnia władzy rektorskiej: berło oraz górniczy topór ceremonialny, który podkreśla wierność ideałom akademickim i zawodowym.

Po ceremonii Rektorzy oraz Prorektorzy poprzedniej i obecnej kadencji dokonali wpisów do księgi pamiątkowej.

W dalszej części uroczystości głos zabrał Rektor AGH prof. Jerzy Lis, który złożył serdeczne podziękowania swojemu poprzednikowi:
Osiem lat temu prof. Tadeusz Słomka rozpoczął pełnienie urzędu Rektora AGH. Były to dwie owocne kadencje pełne sukcesów i wzrostu naszej uczelni. Cieszę się, że w ostatniej kadencji sam mogłem być częścią tej świetnej ekipy w roli Prorektora ds. Współpracy. Obie kadencje nie były łatwe. Reforma szkolnictwa wyższego, przewodzenie Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych czy integrowanie środowiska uczelni z naszego regionu wymagały mnóstwa poświęcenia, czasu i emocji.

W swoim przemówieniu Rektor AGH przedstawił również najważniejsze cele, jakie stawia sobie oraz społeczności akademickiej w nowej kadencji.

– Przed nami dużo pracy, ale jestem przekonany, że dla każdego z nas najważniejsza jest Akademia Górniczo-Hutnicza, z którą się utożsamiamy! Czujmy się odpowiedzialni za jej rozwój i przygotowanie młodych ludzi do aktywności zawodowej, ale także starajmy się rozwijać ich pasje i zainteresowania. Wskażmy im właściwą drogę rozwoju. Nie zapominajmy o najważniejszych wartościach. Bądźmy, jak do tej pory, wspaniałą „rodziną AGH”! (…) Jestem pewien, że za cztery lata będziemy mogli powiedzieć: Nasza AGH – Uniwersytet Przyszłości! – dodał na koniec Rektor AGH.

Zebrani w Auli AGH uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkową publikację podsumowującą minione dwie kadencje: 2012–2016 oraz 2016–2020.

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie byłych i nowych władz uczelni wraz z zebranymi gośćmi.

______________________________________________________________

Więcej na temat nowych władz AGH na kadencję 2020–2024