14.05.2019

Trzecie miejsce „Grażyny” w konkurencji Acceleration na zawodach w USA


fot. Maciej Talar, KSAF AGH

W międzynarodowych zawodach Formula SAE Michigan 2019 bolid spalinowy „Grażyna” uzyskał trzeci najlepszy czas w konkurencji Acceleration, czyli w teście przyspieszenia na dystansie 75 metrów. W klasyfikacji generalnej pojazd AGH Racing uplasował się na 15 pozycji.

Kilkudniowa rywalizacja rozpoczęła się od inspekcji technicznej, podczas której samochód został sprawdzony pod kątem zgodności z regulaminem oraz normami bezpieczeństwa. Zespół AGH Racing pomyślnie przeszedł ten test i zdobył wszystkie naklejki uprawniające do startu w konkurencjach dynamicznych. Kolejnego dnia odbyły się konkurencje statyczne, a studenci prezentowali zastosowane w konstrukcji pojazdu rozwiązania technologiczne oraz przedstawiali kosztorys i biznesplan. Ostatnie dwa dni zawodów poświęcone były konkurencjom dynamicznym i „Grażyna” mogła pokazać swoje możliwości na torze.

W poszczególnych konkurencjach AGH Racing zajął następujące pozycje:

  • Acceleration – 3
  • Autocorss – 10
  • Cost Report – 12
  • Endurance – 18
  • Engineering Design – 19


Zawody Formula SAE Michigan są jednymi z największych międzynarodowych zawodów formuły student. Bolidy ścigają się na torze Michigan International Speedway.

W tym roku wystartowało 120 zespołów z 11 krajów z całego świata, w tym z USA, Kanady, Niemiec, Austrii oraz Singapuru. Polskę, oprócz AGH, reprezentowały Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Warszawska. Wydarzenie organizowane było pod patronatem międzynarodowego stowarzyszenia inżynierów SAE International przy współudziale największych firm branży automotive.

Wyjazd AGH Racing na zawody, które odbyły się w dniach 8-11 maja br., był finansowany w ramach projektu Najlepsi z Najlepszych 3.0!

Relacja fotograficzna Macieja Talara, KSAF AGH