Uczestnicy spotkania

Spotkanie z polskimi przedsiębiorcami w Centrum Energetyki AGH

15 września 2020 r. w Centrum Energetyki AGH w Krakowie odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA (ZE PAK) oraz grupy Polsat. Delegacja ZE PAK i Prezes Rady Nadzorczej Polsatu Zygmunt Solorz-Żak spotkali się z Rektorem AGH prof. dr. hab. inż. Jerzym Lisem.

Tematyka spotkania dotyczyła obecnej sytuacji gospodarczej kraju. Zebrani goście omówili możliwości współpracy przedsiębiorców z jednostkami badawczymi uczelni, a w szczególności zagadnienia rozwoju i wykorzystania technologii metod magazynowania energii w różnych dziedzinach gospodarki.

Obecny na spotkaniu Dyrektor Centrum Energetyki AGH prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak wraz z zespołem przedstawił zagadnienia dotyczące innowacyjnych metod magazynowania wodoru oraz projektowania autonomicznych systemów zasilania, w tym wykorzystania wodoru jako magazynu i nośnika energii dla potrzeb energooszczędnego budownictwa. Szczególny nacisk położono na ocenę techniczno-ekonomicznych możliwości wykorzystania różnorodnych metod magazynowania energii elektrycznej i ciepła.

Wizyta ta jest efektem nawiązanej już współpracy z Centrum Energetyki AGH. Projekt zlecony przez ZE PAK dotyczy analizy technologicznych wariantów budowy autonomicznych źródeł zasilania w energię elektryczną pochodzącą m.in. ze źródeł odnawialnych.

Pracownicy naukowi Centrum Energetyki AGH oraz Wydziału Energetyki i Paliw koncentrują się na opracowaniu innowacyjnych rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła poprzez wykorzystanie technologii wodorowych i ogniw paliwowych zintegrowanych z odnawialnymi źródłami energii wraz z wariantową możliwością produkcji chłodu. Prace badawczo-rozwojowe w AGH w tym zakresie koordynują dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH, oraz dr hab. inż. Marek Ściążko, prof. AGH.