26.09.2017

Prof. Tadeusz Słomka Profesorem Honorowym Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku


22 września 2017 r. w Narodowym Technicznym Uniwersytecie Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku odbyła się uroczystość nadania tytułu Profesora Honorowego Rektorowi AGH prof. Tadeuszowi Słomce.

Tytuł Profesora Honorowego nadaje się wybitnym uczonym, twórcom techniki za zasługi w dziedzinie nauki, kultury, gospodarki czy polityki. Z inicjatywą wyszedł Senat Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku – za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne oraz rozwój i wsparcie współpracy międzynarodowej z Narodowym Technicznym Uniwersytetem Nafty i Gazu.

Uroczystość odbyła się w auli uczelni, a oprócz tytułu dla Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki godność honorową otrzymał również prof. Yuriy Bobalo, Rektor Politechniki Lwowskiej.

Medale za zasługi dla Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu otrzymali także przedstawiciele AGH:

  • prof. Piotr Łebkowski, Dziekan Wydziału Zarządzania,
  • prof. Andrzej Gonet z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu,
  • prof. Jan Ziaja z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu.

 

Medale z okazji 50-lecia uniwersytetu otrzymali:

  • prof. Rafał Wiśniowski, Dziekan Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu
  • dr inż. Dariusz Sala, Prodziekan Wydziału Zarządzania.

 

Prof. Tadeusz Słomka w swoim przemówieniu podziękował Rektorowi Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu prof. Eustachijemu Kryżaniewskiemu za niezwykłe wyróżnienie oraz podkreślił jak ważna jest wzorowa współpraca.

– W środowisku akademickim możemy uwypuklić naszą solidarność poprzez współpracę. Dlatego właśnie musimy pamiętać, że dwustronne kontakty i inicjatywy wymagają stałej pielęgnacji i regularnej pracy. Akademia Górniczo-Hutnicza od lat przywiązuje wagę do porozumień międzynarodowych. Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odegrały i nadal odgrywają nasze wspólne inicjatywy: konferencje, sympozja, wymiany studenckie. Dziś wiemy, jak ważne jest, by nadal wspierać te działania – powiedział Rektor AGH.

Uczelnia, która od 1994 roku funkcjonuje jako uniwersytet techniczny obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia powstania. Prof. Tadeusz Słomka pogratulował dotychczasowych osiągnięć i zwrócił uwagę na korzyści ze współpracy naszych uczelni.

– Wiele razy odwiedzałem Wasz piękny kraj i mam tutaj sporo przyjaciół. W latach 2001–2005, razem z ukraińskimi geologami prowadziliśmy badania terenowe w Karpatach. Przemierzaliśmy doliny i wspinaliśmy się na szczyty gór. Spaliśmy w hotelach, motelach, prywatnych domach i na kempingach. Wszędzie spotykaliśmy się z niezwykłą życzliwością. Jednak najbardziej cenię sobie fakt, że w trakcie moich kadencji rektorskich kilkukrotnie zwiększyła się liczba studentów z Ukrainy na naszej uczelni, wzrosła wyraźnie wymiana pracowników oraz liczba wspólnie organizowanych konferencji – dodał prof. Tadeusz Słomka.

Narodowy Techniczny Uniwersytet Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku jest liderem na rynku świadczenia wysokiej jakości usług szkoleniowych o charakterze technicznym i nietechnicznym dla sektora energetycznego Ukrainy – głównego motoru napędowego ukraińskiej gospodarki. Kształcenie odbywa się w 15 wydziałach oraz 5 instytutach. 11 000 studentów z Ukrainy i 37 innych krajów zdobywa wiedzę m.in. w obszarach naukowych z zakresu techniki naftowej, gazowej, wiertniczej i zbiornikowej, zarządzania, inżynierii ekologicznej czy IT.