14.05.2018

Półfinał strefowy AMP w piłce ręcznej – relacja


fot. archiwum AZS AGH Kraków

Drużyna piłkarek ręcznych AZS AGH Kraków z trenerem Markiem Musiałem, fot. archiwum AZS AGH Kraków

Zawodniczki piłki ręcznej wzięły udział w strefowym turnieju półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski, który odbył się w Krakowie w dniach 11-13 maja 2018 r. Trzynaście drużyn podzielonych na cztery grupy zmagało się ze sobą, aby wyłonić najlepszą siódemkę, na którą czekały bilety do Opola, gdzie rozegrany zostanie finał AMP. Gospodarzem wydarzenia był AZS AGH Kraków, a zawody uroczyście otworzyła Prorektor ds. Studenckich AGH dr hab. Anna Siwik, prof. nadzw. – najwierniejszy kibic naszych sportowców.

Zawodniczki AZS AGH Kraków prezentowały dobrą formę od samego początku turnieju. W piątek i sobotę wygrały wszystkie swoje mecze grupowe i wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu zostały jedynymi niepokonanymi zespołami w pierwszej fazie.

W ćwierćfinale czekał na nich zespół Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który przegrał w grupie z UMCS różnicą tylko dwóch bramek, więc o awans do najlepszej czwórki trzeba było mocno powalczyć. Dziewczyny z AGH wiedziały jednak, że jeśli pokonają UŚ zapewnią sobie już w sobotę awans na finały i w niedzielnych meczach będą w komfortowej sytuacji. Olbrzymia motywacja i wola walki przyniosła oczekiwany efekt – rywalki już po pierwszej połowie wygranej przez AGH 10:5 były świadome, że trafiły na przeszkodę, która może okazać się dla nich nie do przejścia. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodyń 20:16, co jeszcze bardziej pobudziło sportowe apetyty naszych zawodniczek.

O miejsce w finale stoczyły walkę z Uniwersytetem Rzeszowskim, który po zaciętym meczu pokonał w swoim ćwierćfinale Politechnikę Śląską w Gliwicach. Rozpędzona lokomotywa AGH niemal zmiotła rzeszowianki z torów, wygrywając 21:10 i zameldowała się w wielkim finale. Tam czekały na nią faworytki całego turnieju, czyli drużyna UMCS, w której szeregach występuje wiele zawodniczek z zawodowych lig kobiecej piłki ręcznej. Po pierwszej połowie kibice mogli mieć jednak problem z odróżnieniem, która drużyna przyjechała tutaj po pewny złoty medal. Na tablicy widniał remis 9:9, co zapowiadało wielkie emocje w drugiej części spotkania. Po zmianie stron gra wciąż toczyła się bramka za bramkę, jednak w ostatnich 10 minutach meczu nasze dziewczyny zaczęły zbierać kary wykluczeń, a gra w osłabieniu powodowała spory ubytek sił oraz spadek skuteczności rzutowej. Doświadczone rywalki odskoczyły na dwie bramki i przejęły kontrolę nad spotkaniem. Niestety, dziewczynom mimo ambitnej postawy nie udało się już do końca odmienić losów meczu i AGH przegrało z UMCS 20:16.

Biorąc pod uwagę wszystkich mecze, naszym zawodniczkom należą się wielkie gratulacje za walkę do końca o jak najlepszy wynik. Swoją postawą pokazały charakter prawdziwego sportowca, który coraz wyżej stawia sobie poprzeczkę. 

Do finału AMP zakwalifikowały się drużyny reprezentujące: UMCS Lublin, AGH Kraków, AWF Katowice, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski, AWF Wrocław oraz Politechnikę Śląską.

O Akademickich Mistrzostwach Polski

Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 r. Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Rozgrywki organizuje od początku ich powstania Akademicki Związek Sportowy. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, zwiększeniu liczby startujących uczestników oraz szerokiemu programowi rywalizacji stanowią doskonałą wizytówkę działalności związanej z upowszechnianiem kultury fizycznej.

Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują 40 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przejście jednego (strefa) lub dwóch (środowisko i strefa) etapów eliminacji. 19 dyscyplin (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywanych jest w formule zawodów skupiających wszystkie zainteresowane uczelnie z całej Polski.

Zdobycie największej liczby punktów w 30 najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy (o ile EUSA – Europejska Federacja Sportu Akademickiego – organizuje zawody w tej dyscyplinie).

Mistrzostwa pozwalają wyłonić także najlepsze uczelnie w poszczególnych typach. Na podstawie klasyfikacji generalnych przyznawane są tytuły i medale dla czołowych szkół z grona: politechnik, uniwersytetów, akademii, akademii wychowania fizycznego oraz uczelni medycznych, zawodowych i niepublicznych.

Co roku swój udział w systemie AMP zaznacza ponad 200 szkół wyższych. Każda z nich jest klasyfikowana na koniec danej edycji. Daje to możliwość oceny nakładów organizacyjnych, szkoleniowych i finansowych skierowanych na rozwój sportu powszechnego w uczelniach z całej Polski.

AZS AGH jest jednym z największych klubów AZS w Polsce i od lat bije się o czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej uczelni. Świadczą o tym tytuły Akademickiego Mistrza Polski w sezonach 2012/2013, 2014/2015, 2015/2016 oraz Wice Mistrza w 2013/2014 oraz 2016/2017.