22.05.2012

Naukowi idole z Krakowa

Marcin Zastawnik, doktorant w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH zajął II miejsce w I edycji konkursu FameLab.


FameLab to konkurs dla badaczy i naukowców, którzy nie boją się myśleć niestandardowo, mają żyłkę popularyzatora nauki i w ciągu trzech minut potrafią w ciekawy sposób zaprezentować skomplikowane dyscypliny, którymi zajmują się na co dzień. Idea konkursu narodziła się w 2004 roku w Wielkiej Brytanii, a na przestrzeni lat konkurs zyskał uznanie i popularność trafiając do 20 krajów na całym świecie. W pierwszej polskiej edycji wzięło udział ponad 80 uczestników z całej Polski. Do ścisłego finału zakwalifikowała się dwójka młodych naukowców z AGH.

 

Podczas finałowej prezentacji, która odbyła się 19 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Marcin Zastawnik przybliżał tajniki dziwnych dźwięków i odgłosów, jakie możemy słyszeć w pomieszczeniach. Podczas trzyminutowej prezentacji wykorzystał pozytywkę, jako urządzenie emitujące hałas, szklankę i wibroizolację - wyciszającą gąbkę, za pomocą których przekonał jury, że tak naprawdę pochodzenie wszystkie dźwięki jakie słyszymy w naszych domach da się wyjaśnić w sposób naukowy. Nasz wyostrzony słuch, wyłapujący np. kapiącą wodę z kranu to efekt coraz bardziej szczelnych mieszkań, wyciszanych za pomocą okien, drzwi czy specjalnych wykładzin. Odgłosy jakie dobiegają do nas to nic innego jak niosące się po konstrukcji bloku dźwięki pochodzące z innych mieszkań.

 

 

 


Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Monika Koperska, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego za prezentację dotycząca natury papieru. Trzecie miejsce zajął Michał Krupiński, doktorant w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za popularyzowanie nauki w sposób przystępny i atrakcyjny!