Układy scalone na waferach, fot. archiwum FAIR

Naukowcy z AGH zaprojektują układy scalone dla międzynarodowego projektu FAIR

Akademia Górniczo-Hutnicza podpisała umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim dotyczącą współpracy przy budowie, uruchomieniu i działaniu Europejskiego Ośrodka Badań Antyprotonami i Jonami FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research). Umowa została zawarta w ramach Krajowego Konsorcjum FEMTOFIZYKA.

Katedra Metrologii i Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej opracuje i dostarczy dla FAIR wielokanałowe specjalizowane układy scalone do rejestracji sygnałów z paskowych detektorów krzemowych.

Umowa opiewająca na kwotę 2,4 mln zł została zawarta na dwa lata. Kierownikiem prac ze strony AGH jest dr hab. inż. Krzysztof Kasiński z Katedry Metrologii i Elektroniki.

Europejski Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonamipowstał w celu budowy nowego ośrodka akceleratorowego przeznaczonego do badań w dziedzinie fizyki przy użyciu antyprotonów i jonów. Jest to jedno z największych przedsięwzięć naukowych w skali światowej. W przygotowaniu tego projektu uczestniczą naukowcy z całego świata.