Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Moment przekazania sprzętu komputerowego wraz z Platformą programową zenon Energy Edition. Po lewej dr hab. inż. Andrzej Bień, prof. AGH, z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, po prawej – Tomasz Papaj, dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych COPA-DATA.

Laboratorium zenon Energy Lab – owoc współpracy AGH z firmą COPA-DATA

W ramach współpracy partnerskiej firma COPA-DATA przekazała AGH sprzęt komputerowy wraz z licencjami dydaktycznymi platformy systemowej zenon Energy Edition, na rzecz budowanego laboratorium badawczo-dydaktycznego zenon Energy Lab, zlokalizowanego w Centrum Energetyki, oraz na użytek Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej).

COPA-DATA jest producentem Platformy Programowej zenon® wykorzystywanej w branży produkcyjnej i energetycznej. Platforma zapewnia automatyzację procesu nadzoru, monitorowanie i optymalizację maszyn, urządzeń i zasilania.

COPA-DATA Partner Community to program partnerski powołany w 2011 r. Od 2018 r., obok wielu znanych firm oraz uczelni wyższych z całego świata, należy do niego AGH. Partnerzy zakładają, że ich współpraca przyniesie wiele innowacyjnych pomysłów, projektów realizujących koncepcję digitalizacji w energetyce i przyczyniających się do rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz poszerzy horyzonty i wzbogaci możliwości nie tylko kadry naukowej i studentów, ale również firmy COPA-DATA i samego oprogramowania zenon Energy Edition.

Dzięki zenon Energy Lab studenci zyskają możliwość poznania i nauczenia się niezależnego systemu przemysłowego wdrażanego na całym świecie przez największe koncerny i wykorzystania go w takich aplikacjach jak m.in.: OZE (farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii), automatyka podstacji, AKPiA, Centra Nadzoru, Dyspozytornie, Smart Grid, VPP, Smart City czy też Klastry Energii.

zenon Energy Lab ma zostać w przyszłości połączone ze stanowiskiem badawczym budowanym w ramach projektu ERA-NET RELFlex (Renewable Energy and Load Flexibility in Small Industry). Projekt ten ma na celu opracowanie, testowanie i ocenianie nowych rozwiązań z zakresu procesów przemysłowych istotnych dla energetyki.

Stopka