Innowacyjne urządzenie ułatwi naukę niewidomym studentom w AGH

Akademia Górniczo-Hutnicza jako pierwsza uczelnia w Polsce zakupiła urządzenie generujące fale dźwiękowe, dzięki którym osoby niewidome i niedowidzące mogą poczuć trójwymiarowy kształt. Za pomocą tego narzędzia studenci i pracownicy z dysfunkcją wzroku będą mogli lepiej poznać np. skomplikowane wykresy czy mapy.

Urządzenie testowane przez Uczelniane Centrum Informatyki AGH składa się z 256 małych głośników i kamery, które razem tworzą płytę emitującą ultradźwięki. Te formują dany kształt, który można wyczuć zbliżając dłoń.

Twórcą narzędzia jest Ultrahaptics – jedyna na świecie firma zajmująca się produkcją urządzeń umożliwiających generowanie kształtu za pomocą fal ultradźwiękowych. Dostosowywanie instrumentu do potrzeb studentów z dysfunkcją wzroku jest przedmiotem pracy magisterskiej Joanny Roczniak, studentki informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Planuje ona stworzyć odpowiednią aplikację oraz zaprogramować przyrząd tak, by ułatwić pracę z nim studentom kierunków ścisłych.

Prace nad pierwszym etapem rozwiązania studentka rozpocznie w Japonii, do której została zaproszona przez prof. Kaori Fujinami z Tokyo University of Agriculture and Technology. Tam pod okiem swojego promotora, prof. dr Bipin Indurkhya będzie pracować w laboratorium Daily Life Computing nad nowym zastosowaniem narzędzia.

Zalety urządzenia dostrzega pracownik Uczelnianego Centrum Informatyki, Marcin Ryszka.
- Jako osoba niewidoma i jednocześnie absolwent AGH zdaję sobie sprawę z potrzeb ludzi niewidomych i słabowidzących. Technologia Ultrahaptics to dla nas ogromna szansa. Sprowadzenie takiego urządzenia pomoże nam nakreślić kierunek dalszego rozwoju tej technologii. Osoba niewidoma poznaje większość rzeczy dotykiem. Narzędzie może pomóc np. w poznaniu kształtu danego wykresu czy mapy danego terenu – podkreśla Ryszka.

Uczelniane Centrum Informatyki AGH z dużym zaangażowaniem wspiera kształcenie i intelektualny rozwój osób z dysfunkcją wzroku. Od ponad 15 lat w UCI działa Pracownia Tyfloinformatyki, która pomaga osobom z problemami narządu wzroku, chcącymi studiować lub pracować w Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracownia prowadzi konsultacje z osobami niewidomymi i słabowidzącymi również w dziedzinie wdrażania technologii Ultrahaptics.