13.03.2017

Autorzy szachów dla niewidomych nagrodzeni


fot. archiwum prywatne Mateusza Chmiela

Autorzy szachów dla niewidomych i słabowidzących – studenci Mateusz Chmiel z Wydziału Odlewnictwa oraz Wojciech Burzyński z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki odebrali nagrodę za zwycięstwo w konkursie CSR Masters na projekt prospołeczny. Oryginalny pomysł uzyskał w głosowaniu internautów blisko 15 tys. głosów.

Projekt wykorzystuje najnowsze technologie, dzięki czemu wyróżnia się od szachów dla niewidzących, które już funkcjonują. Te tradycyjne mają pionki z wypustkami, a umieszcza się je na szachownicy z otworami. Studenci przygotowują planszę elektroniczną, która ma wyeliminować trudności z przesuwaniem figur. Klasyczny wygląd zapewni jej system magnetycznego mocowania pionków. Figury szachowe są zaprojektowane i wykonane na drukarce 3D w taki sposób, by niewidomi mogli je łatwo rozpoznać na szachownicy. Ale to nie wszystkie ułatwienia, jakie zaplanowali konstruktorzy wyjątkowych szachów. Główna zmiana technologiczna to system dźwiękowy do powiadamiania przeciwnika o wykonanym ruchu, dzięki czemu gracze usłyszą, co zmieniło się na szachownicy. 

Nagroda pieniężna zdobyta w konkursie umożliwi Mateuszowi Chmielowi i Wojciechowi Burzyńskiemu kontynuację prac na projektem. Figury są już gotowe, a obecnie studenci tworzą szachownicę i układ elektroniczny w wersji wirtualnej. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi konstruktorzy zdobyli cenne doświadczenie w planowaniu i zarządzaniu projektem.

Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom CSR Masters odbyła się 9 marca br. w Warszawie w siedzibie organizatora konkursu firmy Henkel Polska. Nagrodę wręczył prezes zarządu i dyrektor finansowy Janusz Gołębiowski w obecności dyrektora działu HR oraz dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej. Laureaci otrzymali 5000 zł na realizację projektu oraz pamiątkowe dyplomy i upominki. Odbyło się także spotkanie, podczas którego rozmawiano o nagrodzonych projektach oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Ogólnopolski konkurs CSR Masters skierowany był do studentów polskich uczelni wyższych. Zadaniem uczestników było przygotowanie autorskich projektów dotyczących jednej z dwóch kategorii: działania prospołeczne, edukacja i kultura lub aktywności ekologiczne i prozdrowotne. Ze wszystkich nadesłanych propozycji jury wybrało najlepsze trzy z każdej kategorii. Zwycięzców wybrali internauci w trwającym dwa tygodnie głosowaniu on-line.