12.07.2017

AGH w prestiżowym szanghajskim rankingu oceniającym obszary badań naukowych


W międzynarodowym rankingu Global Ranking of Academic Subjects (GRAS 2017), opracowanym przez zespół przygotowujący tzw. Ranking Szanghajski, Akademia Górniczo-Hutnicza jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce uczelni w zakresie górnictwa i w pierwszej setce w zakresie inżynierii metali.

AGH jako jedyna uczelnia z Polski znalazła się w zestawieniu dla następujących obszarów z dziedziny nauk technicznych: 

  • Mining & Mineral Engineering (33. pozycja na świecie),
  • Metallurgical Engineering (przedział 51-75).


W tej samej grupie AGH zajęła najwyższe pozycje spośród polskich szkół wyższych w następujących obszarach badań: 

  • Instruments Science & Technology (przedział 101-150),
  • Computer Science & Engineering (przedział 201-300).


AGH uplasowała się także na najwyższych lokatach spośród polskich uczelni technicznych w obszarach Mathematics (przedział 301-400) oraz Physics (przedział 201-300) w dziedzinie nauk ścisłych. AGH jest też notowana w obszarze Materials Science & Engineering (przedział 401-500) w dziedzinie nauk technicznych.

W Global Ranking of Academic Subjects, pierwszym tego typu zestawieniu, zostały ocenione uczelnie wyższe w 52 obszarach badań pogrupowane w pięciu głównych dziedzinach nauk: ścisłych, technicznych, nauk o życiu, medycznych oraz społecznych. W opublikowanym zestawieniu uwzględniono 1400 z ponad 4000 ocenianych uczelni z 80 krajów.

Wysoką pozycję uczelni w opublikowanym rankingu pozytywnie ocenia Prorektor ds. Nauki AGH, prof. Andrzej Pach: To jest duży sukces AGH, gdyż notowana jest ona w siedmiu obszarach wiedzy, co stanowi największą liczbę obszarów w jakich pojawiają się polskie uczelnie. Ranking został opracowany w oparciu o kryteria uwzględniające m.in. liczbę publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach na świecie, cytowalność prac opublikowanych przez pracowników uczelni, stopień współpracy międzynarodowej oraz liczbę przyznanych najbardziej prestiżowych nagród za prace naukowe.

Global Ranking of Academic Subjects został stworzony jest przez Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju, który odpowiedzialny jest za publikację najważniejszego zestawienia szkół wyższych, czyli Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwanego Rankingiem Szanghajskim.

Pełne zestawienie Global Ranking of Academic Subjects