03.03.2016

AGH w czołówce polskich instytucji pod względem liczby zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego


Akademia Górniczo-Hutnicza ponownie uplasowała się w czołówce polskich instytucji, które złożyły najwięcej zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

 

W 2015 roku AGH złożyła do EPO 22 zgłoszenia patentowe zajmując tym samym drugie miejsce - tuż za Politechniką Gdańską (23 zgłoszenia). Najwięksi aplikanci do EPO z Polski w 2015 r. (według liczby zgłoszeń patentowych) to:

 

1. Politechnika Gdańska (23)

2. Akademia Górniczo-Hutnicza (22)

3. International Tobacco Machinery (14)

4. HS Wrocław Sp. z o.o. (11)

4. Politechnika Łódzka (11)

6. Politechnika Poznańska (10)

6. Selvita S.A. (10)

6. Uniwersytet Szczeciński (10)

9. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. (9)

10. Bomar S.A. w upadłości układowej (8)

 

W zestawieniu najbardziej aktywnych wnioskodawców za zeszły rok znalazło się pięć ośrodków akademickich. Oprócz Politechniki Gdańskiej i AGH są to: Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Szczeciński. Jak podkreślają autorzy raportu rocznego EPO, uczelnie mocno przyczyniły się do ogólnego wzrostu zgłoszeń patentowych z Polski (blisko 18% w porównaniu z poprzednim rokiem) - Wśród zgłoszeń mamy między innymi system do wykrywania uszkodzeń w konstrukcjach, robota hybrydowego, urządzenie do suszenia rozdrobnionych materiałów czy metodę usprawniania przepływów danych w sieciach teleinformatycznych. Różnorodność zagadnień nad którymi pracują naukowcy z AGH pokazuje w jakim kierunku od wielu lat zmierza nasza uczelnia. Staramy się być jednostką wiodącą jeśli chodzi o badania, zgłoszenia patentowe i wdrożenia w wielu różnych dyscyplinach - mówi prof. Zbigniew Kąkol, Prorektor ds. Nauki AGH.