Grupa ponad 30 osób stojących przed półkolistą bramą, w tle widoczny zabytkowy budynek

AGH jako Academic Partner w US-Poland Science and Technology Symposium

Reprezentacja AGH – jako Academic Partner – uczestniczyła w dniach 14-17 czerwca 2022 r. w US-Poland Science and Technology Symposium na Uniwersytetcie Stanforda. Celem sympozjum była „budowa mostów” między Polską a USA, rozumianych jako wymiana wiedzy i networking w obszarach istotnych dla współpracy polsko-amerykańskiej. Temat tegorocznej edycji brzmiał „AI – An Accelerator Towards a more resilient world”.

Naszą uczelnię reprezentowali prof. dr hab. inż. Rafał Dańko, Prorektor ds. Studenckich AGH, uczestnik panelu głównego oraz dr hab. inż. Joanna Jaworek-Korjakowska, z-ca kierownika Katedry Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, która prowadziła panel dyskusyjny „AI in Montary Systems, Fintech and Blockchain” oraz uczestniczyła w panelu „AI in Transportation, Energy and Infrastructure”. Przewodniczącym konferencji był prof. Piotr Moncarz – polsko-amerykański inżynier, consulting professor na Uniwersytecie Stanforda, który specjalizuje się w inżynierii materiałowej i lądowej, wdrożeniach nowych technologii oraz w badaniu katastrof budowlanych.

W ramach pobytu, poza aspektami naukowymi, nawiązana została współpraca z Polsko Amerykańską Radą Współpracy (USPTC). USPTC to stowarzyszenie na rzecz współpracy Polska–USA w zakresie rozwoju wymiany gospodarczej, współpracy naukowej i rozwoju technologii. Celem stowarzyszenia jest podejmowanie i prowadzenie działań propagujących ideę wielopłaszczyznowej współpracy Polska – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej przede wszystkim w zakresie wymiany gospodarczej, rozwoju współpracy naukowej i naukowo-badawczej oraz wzajemnej wymiany i rozwoju technologii. Stowarzyszenie podejmuje także działania wspierające o charakterze edukacji i promocji.

Uniwersytet Stanforda położony jest w Dolinie Krzemowej i plasuje się na drugim miejscu w ogólnym rankingu wszystkich uniwersytetów na świecie. Należy do czołówki najbardziej zaawansowanych badawczo uniwersytetów. Szczególnie wyróżnia się w takich dziedzinach jak: informatyka, biotechnologia, inżynieria, ekonomia, studia MBA oraz management science and engineering (MS&E). Absolwenci tej uczelni stworzyli takie firmy jak: Hewlett-Packard, Electronic Arts, Sun Microsystems, NVidia, Yahoo!, Cisco Systems, Silicon Graphics, Google, Nike, czy Gap.