04.12.2019

Obchody górniczego święta w AGH – Barbórka 2019


fot. A. Rusinowski, KSAF AGH

fot. A. Rusinowski, KSAF AGH

fot. W. Woszczyna, KSAF AGH

fot. W. Woszczyna, KSAF AGH

fot. W. Woszczyna, KSAF AGH

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Marek Cała oraz Przewodniczący Komitetu Dnia Górnika dr hab. inż. Marek Borowski, prof. uczelni serdecznie zapraszają studentów, absolwentów, pracowników i wszystkich przyjaciół AGH do udziału w uroczystościach z okazji górniczego święta „Barbórki”. Główne obchody odbędą się w dniach 4-6 grudnia 2019 r.

Jak co roku uroczyste rozpoczęcie górniczego święta stanowi „Pochód lisów” czyli przemarsz Orszaku Górniczego ulicami Krakowa. W pochodzie uczestniczą władze uczelni, pracownicy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. Orszak wyruszy o godz. 17.00 spod Audytorium Maximum UJ, przemaszeruje ulicami: Krupniczą, Loretańską, Studencką, św. Anny, następnie okrąży Rynek Główny aby dotrzeć do Kolegiaty Św. Anny, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się msza św. Barbórkowa. Prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH „Pochód lisów” przyciąga uwagę mieszkańców Krakowa oraz turystów, dla których stanowi ogromna trakcję.

Głównym punktem obchodów górniczego święta jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, które odbędzie się 6 grudnia w Auli Głównej budynku A-0. Po nim następuje jedno z najbardziej barwnych wydarzeń na uczelni, „Tradycyjny skok przez skórę”, czyli symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku górnictwo i geologia.

Obchodom towarzyszyć będzie również 60 Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, podczas której studenci zaprezentują swoje najciekawsze osiągnięcia naukowe ostatnich miesięcy. W program obchodów górniczego święta wpisana jest także 62 Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Będzie można ją oglądać w AGH w dniach 30 listopada – 1 grudnia.

„Barbórka” jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję AGH. Jest obchodzona w kształcie zapoczątkowanym przez m.in. prof. Witolda Żabickiego i kontynuowanym kolejno przez prof. Jana Jewulskiego i dr inż. Wacława Andrusikiewicza. „Barbórka” AGH jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka może zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.

Szczegółowe informacje

Program obchodów Barbórki 2019

30 listopada – 1 grudnia

 • 10.00–18.00 – 62 Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich 


4 grudnia

 • 17.00 – przemarsz orszaku górniczego ulicami miasta do Kolegiaty Św. Anny
 • 18.00 – uroczysta Msza Św. Barbórkowa w Kolegiacie Św. Anny 


5 grudnia

 • 8.30 – uroczyste otwarcie 60 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego (bud. A-0, Aula AGH)
 • 9.30 – obrady 60 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego (wg. odrębnego programu)
 • 17.00 – podsumowanie 60 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Górniczego, wręczenie dyplomów (bud. A-0, Aula AGH)
 • 19.00 – biesiada studencka (Klub STUDIO, Budryka 4) 


6 grudnia

 • 11.00 – spotkanie władz uczelni i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z gośćmi przybyłymi na uroczystości (Fundacja Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, ul. Reymonta 15)
 • 13.00 – uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika (bud. A-0, Aula AGH)
 • ok. 14.30 – tradycyjny skok przez skórę (hol na parterze bud. A-0)
 • 16.30 – Biesiada Górnicza (Stara Zajezdnia Kraków by DeSilva, ul. Św. Wawrzyńca 12)