28.08.2017

Bolid AGH Racing wystartował w swoich ostatnich w tym sezonie zawodach Formuły Student


fot. archiwum AGH Racing

Zespół AGH Racing po raz ostatni w tym sezonie wystartował w zawodach Formuły Student. Tym razem była to Hiszpania – na bolidy czekał słynny tor Circuit de Barcelona-Catalunya, po którym ścigają się pojazdy Formuły 1. W rywalizacji wzięło udział ponad 60 zespołów (w kategorii silników spalinowych i elektrycznych), a nasza drużyna jako jedyna reprezentowała Polskę.

Zawody, które odbyły się w dniach 23-27 sierpnia, jak zawsze rozpoczęła kontrola techniczna, podczas której sędziowie wykazali się dużą skrupulatnością. Następnie przyszedł czas na pierwsze konkurencje statyczne – w trakcie Business Presentation sędziowie zadawali dociekliwe pytania i udzielali konstruktywnych uwag. Docenili jednocześnie pomysł naszych studentów i ich profesjonalne przygotowanie.

W kolejnych dniach zawodów AGH Racing pomyślnie zaliczył pozostałe konkurencje statyczne – Design Event oraz Cost Event. Dalszy ciąg inspekcji technicznej zakończył się sukcesem i zespół zebrał wszystkie niezbędne naklejki potwierdzające przejście badań i jednocześnie uprawniające do wjazdu na tor. Bolid odbył testowy przejazd na Practice Area oraz podszedł do pierwszej z konkurencji dynamicznych – Skid Pad. Następnie rozegrały się pozostałe konkurencje dynamiczne, których ukoronowaniem był najwyżej punktowany Endurance, czyli pokonanie ok. 22 km na 22 okrążeniach.

Na zakończenie zawodów nasz zespół czekała miła niespodzianka – Claude Rouelle, szef firmy Optimum G Vehicle Dynamics Solutions, który o zawieszeniu pojazdów wie prawie wszystko, przez blisko godzinę rozmawiał ze studentami AGH, co stanowiło dla nich niezwykle cenną lekcję. Uwagi najwyższej klasy profesjonalisty dały drużynie wiele do myślenia i z pewnością będą wykorzystane podczas przygotowań do startów w kolejnym sezonie.

Zespół AGH Racing zajął 10 miejsce w zestawieniu ogólnym w kategorii silników spalinowych (na 31 drużyn startujących w tej kategorii) i jest to do tej pory jego najlepszy start na zawodach w Barcelonie uznawanych za jedne z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. 

FS Spain – wyniki konkurencji statycznych: 

  • 11 miejsce  Business Presentation Event
  • 16 miejsce  Design Event
  • 22 miejsce  Cost Event 


FS Spain – wyniki konkurencji dynamicznych: 

  • 9 miejsce  Acceleration 
  • 9 miejsce – Efficiency 
  • 10 miejsce – Endurance 
  • 11 miejsce – Autocross 
  • 24 miejsce – Skidpad