07.08.2017

AGH Racing na zawodach Formuły Student w Czechach


fot. archiwum AGH Racing

Zaledwie dwa tygodnie po starcie w zawodach w Holandii zespół AGH Racing wziął udział w wyścigu Formuły Student w Czechach (FSCZ).

Zawody, w których wystartowały 33 pojazdy z silnikiem spalinowym oraz 14 z elektrycznym, odbyły się w dniach 2-5 sierpnia br. w położonej ok. 600 km od Krakowa miejscowości Most, na lokalnym Autodromie z torem o długości 4 km. Rywalizowały ze sobą studenckie zespoły m.in. z Czech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Turcji, Węgier, Włoch i Francji. Polskę reprezentowało sześć drużyn.

Pierwszego dnia, po rozładowaniu rzeczy, zorganizowaniu stanowiska i przygotowaniu bolidu, drużyna AGH miała nadzieję na zaliczenie scrutineeringu, sprawdzającego zgodność konstrukcji pojazdu z regulaminem. Jednak duża liczba zespołów sprawiła, że ten etap testów AGH Racing przeszedł dopiero następnego dnia. Wtedy także odbyły się kontrole techniczne czyli tilt, noise oraz brake test. Wszystkie zostały pomyślnie zaliczone i bolid AGH uzyskał wstęp na teren treningowy (practice area).

Następnego dnia odbyły się konkurencje statyczne – Design i Cost Event oraz Business Presentation. Z kolei Skid Pade, Autocross i Acceleration, czyli konkurencje dynamiczne czekały na zespół trzeciego dnia. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii AGH Racing jako kierowca wystąpiła kobieta – Paulina Florek.

Ostatni dzień zawodów to decydujące starcie w najwyżej punktowanej konkurencji – Endurance. Kierowcy mieli do pokonania 22 okrążenia, z których każde miało około 1 km. Bolid AGH radził sobie całkiem dobrze, lecz niestety po zmianie drugiego kierowcy, pojawiły się problemy z pompą paliwa, co wykluczyło zespół z dalszej rywalizacji.

AGH Racing z niecierpliwością oczekuje na kolejne zmagania w zawodach Formula Student Spain, które odbędą się w dniach 23-27 sierpnia 2017 r.

FSCZ – wyniki konkurencji statycznych:

  • Business Presentation – 14
  • Design Event – 16
  • Cost Report – 27 


FSCZ – wyniki konkurencji dynamicznych:

  • Acceleration – 14
  • Autocross – 17
  • SkidPad – 30 


W zestawieniu ogólnym samochodów spalinowych FSCZ bolid AGH uplasował się na 27 pozycji.