Doktoranci – wydarzenia

Wydarzenia

Biblioteka Główna AGH zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. W roku 2023 przypadają: 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci tej wybitnej postaci, a także 480. rocznica wydania „De revolutionibus orbium coelestium”. Ekspozycję pt. „Wszechświat Mikołaja Kopernika” można oglądać do końca października 2023 r.

Twórcy wystawy starali się odpowiedzieć na pytanie, jak to było możliwe, że w małej miejscowości na skraju Europy, samotnie, w izolacji od świata naukowego, prowadząc badania w chwilach wolnych od natłoku obowiązków, dysponując instrumentami stworzonymi jeszcze w starożytności, a więc bez lunety, Mikołaj Kopernik dokonał epokowego odkrycia, zmieniając postrzeganie Ziemi we wszechświecie, a tym samym miejsce człowieka w porządku stworzenia.

Ekspozycja prezentuje kalendarium życia Mikołaja Kopernika, miejsca, w których żył i pracował, dziedziny, którymi – poza astronomią – intensywnie się zajmował (prawo, medycyna, kartografia, matematyka, ekonomia). Pokazuje też czym była rewolucja naukowa, spowodowana odkryciem teorii heliocentrycznej, a także losy dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”.

Wystawa przedstawia również związki astronoma z Krakowem. To na uniwersytecie w Krakowie niespełna 19-letni Mikołaj rozpoczął edukację akademicką.

Kopernik stał się inspiracją dla kultury masowej. Na wystawie można obejrzeć m.in. komiksy Piotra Drzewieckiego, a także memy. Zobaczymy też znaczki pocztowe, banknoty i medale.

Wystawa została przygotowana we współpracy z pracownikami Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.

Więcej informacji o wystawie