Przejdź do treści Przejdź do stopki
Doktoranci – wydarzenia

Wydarzenia

Grafika w odcieniach zieleni przedstawiająca rękę rysującą flamastrem symbole alternatywnych źródeł energii (wiatraki, słonce, panele fotowoltaiczne).
Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska. Seminarium #7 projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej

Energetyka rozproszona dla klimatu i środowiska będzie tematem kolejnego seminarium projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej. Wydarzenie odbędzie się 16 maja 2024 r. w godzinach 10.00–12.00 w formule zdalnej, z wykorzystaniem platformy MS Teams.

Transformacja energetyczna Polski w kierunku energetyki przyjaznej dla klimatu i środowiska to złożony proces, który wymaga zaangażowania wielu stron. Tematyka seminarium skupi się na omówieniu następujących aspektów: inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), modernizacja infrastruktury energetycznej, zwiększanie efektywności energetycznej i zapewnienie sprawiedliwej transformacji.

Transformacja energetyczna jest wyzwaniem, ale również wielką szansą na zbudowanie zrównoważonej przyszłości kraju. Wymaga ona co prawda zdecydowanych działań rządu, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, ale korzyści płynące z czystej energii, bezpieczeństwa energetycznego i nowych miejsc pracy są ogromne.

Szczegółowy program seminarium
10.00–10.10
Wprowadzenie do seminarium i informacja o projekcie OTE
Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych

10.10–10.40
Ekologiczna transformacja energetyczna. Barometr Sprawiedliwej Transformacji
Alicja Piekarz, Polska Zielona Sieć

10.40–11.10
Rola wspólnot energetycznych w transformacji energetycznej przyjaznej dla klimatu i środowiska
Bożena Ryszawska, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

11.10–11.40
Ekologiczna transformacja energetyczna. Dlaczego UE prowadzi ambitną politykę klimatyczno-energetyczną?
Marcin Kowalczyk, WWF Polska

11.40–11.50
Pytania i odpowiedzi

11.50–12.00
Zakończenie seminarium
Sławomir Kopeć, Pełnomocnik Rektora AGH ds. Analiz Strategicznych

Moderator: Patryk Białas, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji za pomocą formularza.

Do wszystkich osób, które zadeklarują chęć udziału, wysłany zostanie link umożliwiający dołączenie do wydarzenia. W trakcie seminarium uczestnicy/uczestniczki będą mogli włączyć się w dyskusję na czacie.

Cykl seminariów realizowany jest w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej (GOSPOSTRATEG). Wydarzenia te stanowią jednocześnie zapowiedź poszczególnych sesji tematycznych II Kongresu Energetyki Rozproszonej (28–30 października 2024 r., ICE Kraków i AGH).

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG / Umowa nr GOSPOSTRATEG9/000D/2022 z dnia 27 czerwca 2023 r. (wartość projektu: 7 881 705 zł, wartość dofinansowania: 7 719 705 zł).

Stopka