Przejdź do treści Przejdź do stopki
Doktoranci – wydarzenia

Wydarzenia

Dania i Wyspy Owcze to temat prelekcji Krzysztofa Szuby, która odbędzie się 16 maja br. o godz. 12.00 w Bibliotece Głównej AGH (Czytelna Książek Własnych, parter, sala 5).

Krzysztof Szuba – absolwent AGH (rocznik 1978), pracował jako informatyk, od kilku lat na emeryturze. Podróżnik (odwiedził 70 krajów świata), górołaz (zdobywca Korony Unii Europejskiej), przewodnik po Krakowie, miłośnik Europy, której mniej znane zakątki propaguje jako cel podróży. Prelekcja Dania i Wyspy Owcze mieści się w tym trendzie.

Wyspy Owcze to grupa blisko położonych wysp na środku Atlantyku, autonomiczna częścią Danii. W spisach krajów świata Wyspy Owcze są uwzględnione jako osobny kraj. Mają własny język (farerski), rząd, flagę i reprezentację piłkarską. Leżą na północ od Szkocji, ponad 2 godziny lotu z Kopenhagi. Atutem Wysp Owczych jest pierwotna przyroda, mała gęstość zaludnienia (około 35 mieszkańców na kilometr kwadratowy) i autentyczność niezakłócona przez masową turystykę. Są też minusy – deszczowa pogoda, chłodne lato i wysokie ceny.

Stopka