Doktoranci – wydarzenia

Wydarzenia

6. Konferencja Zasobów Kosmicznych KGK Space Resources Conference odbędzie się w AGH w dniach 15–16 maja 2023 r. Jej organizatorem jest Centrum Technologii Kosmicznych AGH wraz z partnerami z europejskiego projektu Beyond UNIVERSEH (spin-of Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości). Konferencja wpisuje się w obchody Roku Kopernika.

Konferencja w tym roku zgromadzi ponad stu uczestników z uniwersytetów, ośrodków badawczych i firm sektora kosmicznego z całej Europy.

Tematyka wiodąca KGK Space Resources Conference będzie niezwykle szeroka – począwszy od technologii górnictwa kosmicznego, poprzez nowe modele biznesowe eksploracji kosmosu, a skończywszy na relacjach społecznych w czasie misji załogowych. Będzie można poznać odpwiedzi na wiele pytań, np.

• jak korzystać z najnowszych technologii kosmicznych, aby poprawić warunki życia ludzi na Ziemi i ochronić środowisko naturalne?
  • jak pozyskiwać zasoby kosmiczne i dostarczyć je na Ziemię?
  • jak rozpocząć osadnictwo na Księżycu i Marsie?

W czasie prezentacji i dyskusji panelowych publiczność będzie mogła wysłuchać wystąpień specjalistów z zakresu integracji satelitów, budowania habitatów na potrzeby analogowych misji kosmicznych, astrobiologii, edukacji kosmicznej, obserwacji Ziemi, repozytoriów danych satelitarnych czy prawa kosmicznego.

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:

• prof. Jean-Pierre Paul de Vera z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR),
  • prof. Rene Laufer z Uniwersytetu Technicznego w szwedzkiej Lulei,
  • Margarita Chrysaki – przedstawicielka sieci NEREUS zrzeszającej regiony
  • i podmioty kosmiczne z całej Europy,
  • dr Oskar Karczewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA,
  • dr Sławosz Uznański, naukowiec z Europejskiej Organizacja Badań Jądrowych CERN, a równocześnie polski astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Dla uczestników konferencji został przygotowany warsztat z przetwarzania danych satelitarnych, który dostarczy polska firma CloudFerro, dostawca repozytoriów danych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus. W drugi dzień konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny, w którym uczestniczyć będą firmy sektora kosmicznego z całej Europy.

Celem KGK Space Resources Conference jest zgromadzenie czołowych międzynarodowych naukowców i praktyków oraz stworzenie przestrzeni potrzebnej do debaty na temat kierunków eksploracji kosmosu, pozyskiwania zasobów i ludzkiego osadnictwa poza naszą planetą.

Konferencja rozpoczyna się 15 maja o godz. 9:00 w budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (wejście od ul. Akademickiej).

Szczegółowe informacje, rejestracja

***

W ramach konferencji w dnia 14 i 15 br. w AGH odbędą się otwarte i bezpłatne spotkania z dr Sławoszem Uznańskim.