Doktoranci - aktualności

Zalecenia dla wspólnoty AGH dotyczące racjonalizacji zużycia energii na terenie uczelni

Grafika zawierająca piktogramy urządzeń grzewczych, cyrkulacji powietrza.

• Noś ciepłą odzież, gdyż temperatura utrzymywana w pomieszczeniach uczelni nie zapewni pełnego oczekiwanego komfortu.
  • Nie używaj lokalnych źródeł ciepła (grzejniki elektryczne, promienniki, termowentylatory itp.) do dogrzewania pomieszczeń.
  • W sezonie grzewczym ogranicz wietrzenie pomieszczeń do niezbędnego minimum, stosuj wietrzenie intensywne, ale krótkotrwałe.
  • Nie korzystaj z klimatyzacji (zarówno dla chłodzenia, jak i ogrzewania).
  • Nie przynoś do miejsca pracy własnych starych energochłonnych urządzeń.
  • W ciągu dnia pracy zadbaj o ustawianie urządzeń (komputery, kopiarki itp.) w automatyczny stan usypiania.
  • Zgłoś zauważone usterki osprzętu elektrycznego wskazujące na możliwy zwiększony pobór energii.
  • Korzystaj z dostępu do ciepłej wody w ogólnodostępnych sanitariatach lub pomieszczeniach socjalnych, wyłącz lokalne podgrzewacze elektryczne wody.
  • Wyłącz oświetlenie w pomieszczeniach, jeżeli naturalne jest wystarczające lub jeżeli opuszczasz pomieszczenie nawet na krótko.
  • Stosuj oświetlenie lokalne zamiast ogólnego, szczególnie jeżeli liczba osób w dużym pomieszczeniu jest niewielka.
  • Wyłącz urządzenia zasilane elektrycznością po zakończeniu dnia pracy, na weekend oraz podczas dłuższego okresu ich bezczynności, a także odłącz wszelkiego rodzaju ładowarki, gdy nie są używane.
  • Gotuj w czajnikach elektrycznych tylko niezbędną ilość wody.

Każda oszczędność daje poważne efekty w skali uczelni!

Zarządzenie nr 69/2022 Rektora AGH z dnia 29 listopada 2022 r.

Pismo okólne nr 3/2022 Rektora AGH z dnia 6 grudnia 2022 r.

Do pobrania plakat z zaleceniami (plik pdf, 142KB)