Zasada generalna
- informacje od pracowników, studentów i doktorantów zbierają jednostki, pozyskując niezbędne informacje uzupełniające, podejmując niezwłocznie decyzje wymagane sytuacją wynikającą ze zgłoszenia (np. zawieszenie zajęć grupy studenckiej, odseparowanie osób z prawdopodobnego bliskiego kontaktu, itp.),
- jednostki przekazują informacje do Centrum Operacyjnego antyCOVID AGH,
- zawiadomienia inspekcji sanitarnej dokonuje Centrum Operacyjne antyCOVID AGH.
Wymogi oraz zalecane czynności jednostki w przypadku otrzymania informacji o kontakcie z koronawirusem
Obowiązek zgłoszenia przypadku do Centrum Operacyjnego antyCOVID za pomocą dedykowanego, elektronicznego formularza internetowego (zastąpienie dotychczasowej procedury zgłaszania na adres: zgloszenie@agh.edu.pl). Formularz jest dostępny pod adresem: zgloszenie-covid.agh.edu.pl. Logowanie z użyciem służbowego adresu e-mail. Uwierzytelnienie na podstawie adresu e-mail oraz hasła do konta pocztowego AGH.
Obowiązek zgłoszenia poprzez indywidualny formularz dotyczy każdej osoby objętej konkretnym przypadkiem (nie ma możliwości zgłoszenia jednym formularzem np. pięciu osób z „bliskiego kontaktu”).
W szczególności:
a) w przypadku zgłoszenia zakażenia koronawirusem:
- weryfikacja statusu „bliskiego kontaktu” osób podanych przez zgłaszającego (zajęcia dydaktyczne w bezpośrednim kontakcie, kontakty bez zabezpieczeń, dotykanie tych samych urządzeń i sprzętów, przebywanie w tym samym pomieszczeniu, przez co najmniej 15 min. itp.),
- sporządzenie listy osób z „bliskiego kontaktu” zakażonego w zakresie: nazwisko i imię, adres e-mail, numer telefonu kontaktowego (informacje wymagane przez Sanepid),
- niezwłoczne skierowanie osób z listy „bliskich kontaktów” zakażonego do miejsc zamieszkania,
- przekazanie danych zakażonego z podaniem nazwiska i imienia, daty i miejsca badania, adresu e-mail, numeru telefonu kontaktowego do Centrum Operacyjnego antyCOVID,
- przekazanie wykazu podjętych działań do Centrum Operacyjnego antyCOVID.
b) w przypadku otrzymania zawiadomienia o poddaniu się samoizolacji:
- zawiadomienie osób z „bliskiego kontaktu” podanych przez zgłaszającego,
- ograniczenie kontaktów służbowych ww. osób,
- określenie zasad usprawiedliwienia nieobecności zgłaszającego do czasu uzyskania orzeczenia o izolacji (potwierdzenie zakażenia),
- prowadzenie ewidencji takich zgłoszeń na poziomie jednostki.
c) w przypadku otrzymania zawiadomienia o poddaniu się samokwarantannie:
- zawiadomienie osób z „bliskiego kontaktu” podanych przez zgłaszającego,
- zalecenie dla ww. osób obserwacji swojego stanu zdrowia,
- określenie zasad usprawiedliwienia nieobecności zgłaszającego samokwarantannę oraz długości jej trwania,
- prowadzenie ewidencji takich zgłoszeń na poziomie jednostki.
Wymogi oraz zalecane czynności jednostki związane z weryfikacją statusu pracownika
- oznaczanie statusu pracownika na ewidencji czasu pracy (lista obecności) z uwzględnieniem dodatkowych symboli: IN – izolacja bez pracy zdalnej, IZ z pracą zdalną, KN – kwarantanna bez pracy zdalnej, KZ – kwarantanna z pracą zdalną. Pozostałe nieobecności w pracy winny znaleźć usprawiedliwienie poprzez oznaczenia UW-urlop wypoczynkowy, CH-zwolnienie lekarskie (w tym opieka), PZ – praca zdalna.
- w przypadku pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, przekazywanie do CSP informacji o wyznaczeniu pracy zdalnej dla osoby odbywającej kwarantannę lub przebywającej w izolacji domowej.
- w przypadku nauczycieli akademickich, przekazywanie do CSP informacji o nie wykonywaniu pracy zdalnej przez osoby odbywające kwarantannę oraz przekazywanie informacji o wykonywaniu pracy zdalnej przez osoby przebywające w izolacji.
Definicje
- Izolacja - automatyczne, obowiązkowe odosobnienie (izolacja) osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Izolację odbywa się w warunkach domowych, chyba, że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. Izolacja rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego.
- Kwarantanna - odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, w wyniku kontaktu z osobą chorą na koronawirusa.
- Samoizolacja - decyzja zainteresowanego o odizolowaniu się w miejscu zamieszkania, podjęta na skutek wystąpienia u niego objawów wskazujących na podejrzenie zakażenia wirusem Sars-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 (gorączka, kaszel, duszności, zaburzenia węchu i smaku). Samoizolacja trwa do czasu potwierdzenia zakażenia wirusem i wejścia w stan izolacji.
- Samokwarantanna - decyzja zainteresowanego o odizolowaniu się w miejscu zamieszkania, podjęta na skutek kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Samokwarantanna trwa do czasu objęcia osoby kwarantanną lub wykluczenia zakażenia u osoby, będącej powodem samokwarantanny.
Zgłoszenie przypadku
Aby zgłosić zdarzenie epidemiczne, należy skorzystać z dedykowanego formularza internetowego dostępnego pod adresem: zgloszenie-covid.agh.edu.pl.
Należy zalogować się, używając służbowego adresu e-mail. Na stronie uwierzytelniania należy ponownie podać adres e-mail oraz hasło do konta pocztowego AGH.
Obowiązek zgłoszenia poprzez indywidualny formularz dotyczy każdej osoby objętej konkretnym przypadkiem (nie ma możliwości zgłoszenia jednym formularzem np. pięciu osób z „bliskiego kontaktu”).
Aby uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości oraz do zgłaszania przypadków wyjątkowych, niedających się ująć w formularzu, należy skorzystać z adresu e-mail: zgloszenie@agh.edu.pl.
Centralny Zespół Operacyjny antyCOVID-19 działający całą dobę
telefon: 12 617-33-88
dodatkowy kontakt
Biuro Kanclerza
telefon: 12 617-20-08, 12-617-20-09 do godz. 15.30
e-mail: skc@agh.edu.pl, sdo@agh.edu.pl
w jednostkach – dyżurny pełnomocnik kierownika jednostki działający 7:00–22:00 (minimum łączność telefoniczna).
Instrukcje