10.07.2017

Zespół AGH Racing zaprezentował czwarty bolid


fot. Zbigniew Sulima, Biuletyn AGH

10 lipca w Centrum Energetyki AGH odbyła się premiera czwartego bolidu skonstruowanego przez zespół AGH Racing.

Najnowszy bolid skonstruowany przez studentów AGH to pojazd spalinowy, który różni się od poprzednich konstrukcji między innymi rozmiarem kół – zostały zmniejszone z 13 do 10 cali. Dodatkowo nowy bolid jest wyposażony w pełny pakiet aerodynamiczny, który zapewnia docisk pojazdu do podłoża podczas jazdy oraz pneumatyczny system zmiany biegów. Ponadto system telemetrii umożliwia kontrolę pojazdu w czasie rzeczywistym.

Bolid jest napędzany wolnossącym silnikiem Honda CBR 600RR PC40 sterowanym za pomocą jednostki Ecumaster EMU. Ponadto zastosowano w nim mechanizm różnicowy Drexler Motorsport FSAE LSD V2. Głównym zadaniem, przed którym zespół stanął w tym roku, była redukcja masy pojazdu – zadanie zostało wykonane. Ponadto bolid ma być jeszcze szybszy, bardziej zwrotny i niezawodny. Wszystkie parametry zostaną dokładnie przetestowane podczas nadchodzących zawodów.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik, Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Wojciech Łużny, Prorektor ds. Nauki prof. Andrzej R. Pach, Prodziekan ds. Kształcenia WIMiR prof. Edward Michlowicz, Prodziekan ds. Ogólnych WIMiR dr inż. Krzysztof Kołodziejczyk oraz przedstawiciele firm wspierających projekt.

Jeśli widzę kogoś z błyskiem w oku, wówczas rodzi się  przekonanie, że pomysł jest wart wsparcia. Tak było i w tym przypadku. Należy podkreślić, że projekt rozwinął się dzięki poparciu pana Rektora. Z perspektywy kilku lat widzimy, że warto było zainwestować w AGH Racing. Ta inicjatywa jest wspaniałym przykładem tego, że chcieć to móc – powiedziała prof. Anna Siwik.

Głos zabrał również dr inż. Daniel Prusak, opiekun naukowy zespołu:

– Bardzo się cieszę, a jednocześnie bardzo wzruszam. Doskonale pamiętam każdy etap prac. Dziękuję władzom uczelni, a także sponsorom – jak wiadomo, taki bolid jest dużo droższy niż samochód kupiony w salonie. Co ważne, nasi studenci bez problemu znajdują pracę w branży automotive oraz zakładają wlasne firmy.

Centralnym punktem spotkania było odsłonięcie bolidu, którego dokonał lider zespołu Piotr Zawodny. Członkowie nadali mu imię „Grażyna”, gdyż zespół zdecydował się na nazywanie swoich bolidów żeńskimi imionami i zamierza kontynuować tę konwencję w przyszłych sezonach.

Zespół AGH Racing, który tworzy obecnie około 70 osób, składa się z 7 sekcji: Układ napędowy spalinowy, Zawieszenie, Chassis, Elektronika, Aerodynamika, Marketing oraz rozwijający się podzespół napędu elektrycznego.

Najnowszy bolid wystąpi na tegorocznych zawodach Formuły Student w Holandii i Czechach. W zawodach biorą udział co roku entuzjaści motoryzacji z wielu uczelni z całego świata. Wydarzenia te często odbywają się na tych samych torach, na których rywalizują zawodnicy Formuły 1.

Relacja fotograficzna – KSAF AGH