04.11.2016

Start-up Airly z AGH wśród najlepszych w Europie


Sensor jakości powietrza Airly

Sensor jakości powietrza Airly

Platforma Airly, dostępna już wkrótce

Od lewej: Aleksander Konior, Michał Misiek, Wiktor Warchałowski, Michał Kiełtyka

Czy start w maratonie biegowym może przerodzić się w pomysł na biznes? W przypadku studentów z Koła Naukowego „Bozon” wystarczył tylko rok, aby z zainteresowania jakością powietrza w Krakowie powstał projekt Airly, który aktualnie wchodzi na rynek jako dynamicznie rozwijający się start-up. 

Idea projektu zrodziła się rok temu, kiedy to start w maratonie biegowym zainspirował studentów AGH do poszukiwania dokładnych informacji na temat jakości powietrza, a przede wszystkim przyjrzenia się aktualnemu systemowi monitoringu. Biorąc pod uwagę, jak parametry powietrza mogą być skrajnie różne w promieniu kilku kilometrów, a także jak gwałtownie potrafią się zmieniać w ciągu dnia, studenci zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób rozwiązać problem związany z ograniczoną liczbą stacji monitoringu. Wystarczy przytoczyć fakt, że w Polsce na jedną stację przypada średnio obszar 780 km kw., co uniemożliwia dokładne pomiary. W samym Krakowie jakość powietrza badana jest za pomocą sześciu takich stacji.

Airly działa na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej jako podsekcja w Kole Naukowym Fizyków „Bozon”, a opiekunem studentów jest dr inż. Jakub Bartyzel. Zespół opracował metodę mającą na celu stworzenie bardzo gęstej sieci sensorów jakości powietrza, która dostarczałaby danych w czasie rzeczywistym. Niewątpliwym atutem czujników jest ich niska cena – kilkaset razy niższa niż oficjalnych stacji monitoringu powietrza – oraz fakt, że sensory można umieścić w dowolnym miejscu. Za ich pomocą zbierane są informacje dotyczące: pyłów zawieszonych: PM 2.5, PM 10, temperatury, ciśnienia, wilgotności, a także innych parametrów. 

Sensor Airly wykorzystuje metodę laserową pomiaru jakości powietrza, stosowaną także w oficjalnych stacjach monitoringu. Dane udostępniane są za pomocą Wi-Fi lub interfejsu LoRa, który jest nowością w dziedzinie Internet of Things. Dane przesyłane z sensorów są agregowane i niebawem będą udostępniane na platformie, która wskaże m.in. źródła zanieczyszczeń oraz miejsca z najlepszym powietrzem w okolicy. Za pomocą zaawansowanych algorytmów oraz uczenia maszynowego Airly ma w planach m.in. prognozowanie jakości powietrza.

Młodzi inżynierowie podkreślają, że pomimo iż od strony technicznej tego typu urządzenie nie jest tak zaawansowane i dokładne jak stacja monitoringu, to dużo większa gęstość sensorów na analizowanym terenie pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników, a zebrane dane umożliwiają m.in. wykrywanie źródeł zanieczyszczeń, skuteczniejsze przewidywanie jakości powietrza z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a także sprawdzenia na bieżąco np. najlepszej pory na uprawianie aktywności w danej dzielnicy miasta.

Jak wskazują badania Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej to miasta polskie. Studenci AGH wdrażając projekt, przeprowadzili testy w najbardziej zanieczyszczonych miejscach w Polsce. Aktualnie prowadzą pilotaż w gminach Zielonki i Wielka Wieś, gdzie dane zbierane są obecnie z 15 sensorów. W listopadzie planowane jest rozlokowanie 100 sensorów na terenie Krakowa, a docelowo dane będą zbierane przez około 300 czujników. Pomiary będą prezentowane mieszkańcom w czasie rzeczywistym poprzez platformę online. Każdy mieszkaniec Krakowa i okolicznych gmin będzie mógł sprawdzić, jakim powietrzem oddycha.

Airly rozpoczęło również komercyjne wykorzystanie czujników. Projekt rozwija się przy wsparciu inwestora Wojciecha Burkota, a także doświadczonych specjalistów (byłych programistów Google czy Motoroli) z dziedziny informatyki i marketingu. 

Trzon zespołu tworzy czterech studentów AGH: Wiktor Warchałowski odpowiedzialny za rozwój biznesowy projektu, Michał Misiek zajmujący się elektroniką i fizycznymi aspektami pomiarów jakości powietrza, Aleksander Konior – programista dbający o rozwój oprogramowania i implementację algorytmiczną oraz Michał Kiełtyka – pracujący nad rozwijaniem produktu oraz elektroniką.

Warto dodać, że członkowie Airly są zwycięzcami tegorocznej Sesji Laureatów Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH. Jeszcze większym sukcesem był ich udział w kongresie Hello Tomorrow Challenge, który odbył się w dniach 13-15 października w Paryżu. Na konkurs wpłynęło 3500 zgłoszeń z ponad 100 krajów na całym świecie, w tym m.in. z Massachusetts Institute of Technology, UC Berkeley, czy Imperial College London. Start-up z AGH został wyróżniony jako jeden ze 100 najlepszych projektów naukowo-biznesowych w Europie. 

Aktualne informacje dotyczące projektu można śledzić na fanpage Airly.