17.05.2017

Ericsson wspiera budowę AGH Solar Boat


Prace nad łodzią AGH Solar Boat w stoczni w Ropczycach, fot. Dawid Bała KSAF AGH

Prace nad łodzią AGH Solar Boat w stoczni w Ropczycach, fot. Dawid Bała KSAF AGH

Konsultacje z włoskim architektem Alessandro Vismara, fot. Dawid Bała, KSAF AGH

wizualizacja łodzi AGH Solar Boat

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej finalizują projekt AGH Solar Boat. Jednoosobowa łódź zasilana energią słoneczną w lipcu wystartuje na prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych organizowanych w Monako. W projekt zaangażowana jest firma Ericsson, której eksperci wspierają studentów w zakresie programowania łodzi.

Pionierski projekt tworzy interdyscyplinarny zespół z dwóch organizacji – Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia działającego przy Wydziale Ener­getyki i Paliw oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH. Konstruktorzy łodzi łączą pasję żeglarską oraz naukową w zakresie wykorzystania alternatywnych źródeł zasilania.

Dzięki partnerstwu z firmą Ericsson studenci mogą konsultować zagadnienia związane z programowaniem łodzi z mentorami na co dzień zajmującymi się kodowaniem. Współpraca studentów AGH oraz firmy Ericsson obejmuje prace programistyczne nad algorytmem sterowania. Dodatkowo przygotowywany jest osprzęt elektryczny, który zostanie zamontowany na pokładzie łodzi. Mentorzy z Ericssona doradzają w kwestiach telemetrii i programowania oraz czuwają nad prawidłowością rozwiązań przyjętych przez konstruktorów łodzi. Łódź solarna, dzięki hydroskrzydłom częściowo kontrolowanym przez urządzenia pokładowe, będzie osiągać prędkość około 20 węzłów (10 m/s).

– Jesteśmy obecnie w fazie końcowej budowy łodzi. Z firmą Ericsson współpracuje nasza sekcja elektryczna. Fachowcy z branży pomagają nam między innymi przy kodowaniu, telemetrii i programowaniu sterowności łodzi. Dzięki tak profesjonalnemu wsparciu nasz projekt zyskuje na jakości – mówi Agata Halińska, studentka Wydziału Energetyki i Paliw oraz Wydziału Zarządzania AGH

Ericsson i AGH Solar Boat Team łączy zamiłowanie do tych samych wartości – dążenia do doskonałości i wysokiej jakości każdego szczegółu – dodaje Anna Popiołek, studentka Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

– Współpraca z firmą Ericsson przy projekcie studenckim AGH Solar Boat jest o tyle wyjątkowa, że głównymi beneficjentami są studenci. Transfer wiedzy z jednej z największych firm z sektora telekomunikacyjnego i wsparcie mentora powodują, że projekt dynamicznie się rozwija. Dzięki obecności firmy studenci mogą na bieżąco konsultować z ekspertami zagadnienia programistyczne. W długofalowej perspektywie oznacza to, że mury naszej uczelni opuszczają absolwenci, którym nie jest obca współpraca z firmami, a ich dotychczasowe działania były konfrontowane z realiami rynkowymi – podkreśla Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Jerzy Lis.

Jak mówi Paweł Szczerkowski szef polskiego Centrum Badań i Rozwoju Ericsson
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości udzielenia wsparcia dla tego przyjaznego dla środowiska projektu, szczególnie, że stanowi on w pełni samodzielną inicjatywę studentów. Profesjonalny mentoring jakiego udzielają pracownicy R&D Center w Polsce jest dla nas dużą przyjemnością i satysfakcją przyczynienia się do powstania unikalnego i ambitnego projektu studenckiego. Projekt AGH Solar Boat to tylko jeden z aspektów naszej szeroko zakrojonej współpracy z uczelnią.

Wodowanie łodzi planowane jest na czerwiec.

Więcej o projekcie znajduje się na stronach internetowych www.solarboat.agh.edu.pl  oraz www.facebook.com/AGHSolarBoatTeam.

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Firma działa w ponad 180 krajach i zatrudnia przeszło 110 000 pracowników. Założony w 1876 r. Ericsson ma centralę w Sztokholmie. W 2016 r. firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.