Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Wiktor Warchałowski, źródło www.innovatorsunder35.com

Wynalazcy z AGH docenieni przez „MIT Technology Review”

Wśród dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35 roku życia wyłonionych w krajowej edycji konkursu „Innovators under 35” znaleźli się związani z Akademią Górniczo-Hutniczą wynalazcy: Wiktor Warchałowski oraz Paweł Jarmołkowicz. Konkurs organizowany jest przez najstarszy magazyn poświęcony technice „MIT Technology Review”, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology.

Wiktor Warchałowski jest absolwentem kierunku Fizyka Techniczna na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Jest współtwórcą dynamicznie rozwijającej się firmy Airly, której celem jest zbudowanie sieci sensorów jakości powietrza. Stworzony przez Airly tani czujnik jakości powietrza pozwala na monitoring jakości powietrza. Dzięki niskiej cenie można umieścić w miastach setki takich urządzeń i z dokładnością do kilkunastu metrów lokalizować źródła zanieczyszczeń oraz informować mieszkańców o jakości powietrza. Airly prezentuje dane mieszkańcom miast, a poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji i zaawansowanych algorytmów, dokonuje również predykcji jakości powietrza. Do tej pory Airly sprzedała 300 czujników w 24 miastach w Polsce, a uruchomiona platforma internetowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – dziennie odwiedza ją średnio 17 000 użytkowników.

Paweł Jarmołkowicz studiował Informatykę na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Jest założycielem i dyrektorem generalnym firmy Harimata oraz współautorem innowacyjnej metody wspierającej wczesną diagnostykę zaburzeń rozwoju dzieci. Prowadzone przez niego badania wykazały, że możliwe jest określenie choroby autystycznej u dziecka poprzez analizę jego ruchu. Paweł Jarmołkowicz opracował specjalną grę na tablety i smartfony. Działa ona jak test i monitoruje współpracę dziecka z urządzeniem, oznaczając wzorce zachowań, które mogą być spowodowane przez autyzm. Rozwiązanie to stanowi nowatorskie połączenie osiągnięć psychologii behawioralnej i badań nad sztuczną inteligencją. Innowacyjna technologia może zmienić sposób diagnozowania choroby i zapewnić jej wcześniejsze wykrycie, co zmniejszyłoby koszty społeczne poniesione przez małych pacjentów i ich rodziny. Przeprowadzone testy wykazały 90-procentową skuteczność metody w diagnozowaniu autyzmu.

Do tegorocznej krajowej edycji „Innovators Under 35” zgłosiło się ponad 100 młodych innowatorów, spośród których wybrano dziesięciu autorów najlepszych projektów.

Spomiędzy najlepszych wynalazców krajowych edycji konkursu w ramach „Innovators Under 35 Europe” wyłonieni zostaną najlepsi młodzi europejscy innowatorzy. 35 zwycięskich projektów zostanie oficjalnie nagrodzonych podczas gali finałowej, która odbędzie się 14 września 2017 r. w Paryżu. Ponadto laureaci zostaną zaproszeni do udziału w prestiżowej corocznej konferencji EmTech France organizowanej przez „MIT Technology Review” i prezentującej najnowsze trendy oraz odkrycia w świecie technologii. Odbędzie się ona w dniach 10 i 11 października w Tuluzie we Francji.

Konkurs „Innovators Under 35” jest organizowany w USA od 1999 r., a od 2011 r. utalentowani innowatorzy poszukiwani są również w innych częściach świata m.in. w Europie, gdzie krajowe edycje konkursu oprócz Polski odbywają się także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii.

Stopka