Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Sukcesy studentów AGH na mistrzostwach Freescale Cup EMEA 2014

Wacław Czernecki, Piotr Ryba oraz Wojciech Sojka, członkowie KN Elektroników, pokonując 22 najlepsze drużyny z uniwersytetów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zdobyli III miejsce oraz nagrodę za najbardziej innowacyjny pojazd na międzynarodowych mistrzostwach Freescale Cup EMEA, które odbyły się w dniach 29-30 kwietnia 2014 r. w Instytucie Fraunhofera IIS w Erlangen w Niemczech.

 

Zawody Freescale Cup regionu EMEA (ang. Europe, Middle-East, Africa) to rozgrywający się regularnie od kilku lat turniej pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi, pracujących na zasadzie śledzenia czarnej linii na białym tle (ang. line follower). Drużyny studentów, reprezentujące uczelnie z całego świata, rywalizują między sobą w celu opracowania pojazdu, który w jak najkrótszym czasie pokona zadaną trasę. Dokładne zasady z sezonu na sezon ulegają niewielkim modyfikacjom, jednak współzawodnictwo generalnie opiera się na jak najlepszym wykorzystaniu dostarczonej (wspólnej dla wszystkich drużyn) platformy jezdnej, uzupełnieniu jej o dodatkowe czujniki oraz opracowaniu oprogramowania sterującego, działającego na wybranym mikrokontrolerze firmy Freescale – organizatora turnieju i jednego z wiodących producentów mikrokontrolerów na świecie.

 

Podczas mistrzostw w sezonie 2014 Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowało Koło Naukowe Elektroników, które zgłosiło dwa zespoły:

 • KNE-Freemasters w składzie:
  • Piotr Kosycarz
  • Jakub Zbydniewski
 • KNE-Fideltronik w składzie:
  • Wacław Czernecki
  • Piotr Ryba
  • Wojciech Sojka

 

Koordynatorem drużyn AGH został opiekun Koła Naukowego Elektroników mgr inż. Łukasz Krzak.

 

Zespoły zmagały się w eliminacjach regionalnych, które odbyły się 6-7 marca br. w Żylinie na Słowacji i w których udział wzięło 18 drużyn z Polski, Czech i Słowacji. Zespół KNE-Fideltronik zdobył II miejsce ex aequo z drużyną z Politechniki Wrocławskiej i tym samym zakwalifikował się do kolejnego etapu rozgrywek. Ze względu na problemy techniczne z pojazdem, zespół KNE-Freemasters niestety nie ukończył wyścigu.

 

Kolejnym etapem były finały regionu EMEA, w których rywalizowały 22 najlepsze zespoły z uniwersytetów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Gospodarzem wydarzenia, odbywającego się w dniach 29-30 kwietnia 2014 r., był Instytut Fraunhofera w Erlangen w Niemczech.

 

Zgodnie z regulaminem zawodów każda z ekip ma maksymalnie trzy próby na przejechanie trasy, przy czym pierwszy pomyślny przejazd automatycznie zaliczany jest jako ostateczny, a zdobyty czas jako wynik końcowy zawodów, którego nie można już poprawiać. W wyniku losowania drużyna KNE-Fideltronik startowała z pozycji 11. Zarówno pierwsza jak i druga próba nie powiodły się pomyślnie. Za trzecim podejściem zawodnicy zmienili nieznacznie parametry sterowania i auto ukończyło trasę z najlepszym wówczas wynikiem 19,6 s. Kolejną startującą drużyną byli zawodnicy z Włoch, którzy wyprzedzili studentów AGH tylko o 0,1 sekundy. W końcowej klasyfikacji zespół KNE-Fideltronik uplasował się na III miejscu, ulegając jeszcze o 0,4 s najlepszej drużynie ze Słowacji, ubiegłorocznemu mistrzowi Europy.

WYNIKI ZAWODÓW – 10 najlepszych drużyn

Uczelnia Zespół Czas przejazdu
Slovak University of Technology Bratislava FEI-minetors 00:19.2
Politecnico of Torino POLIce 00:19.5
AGH University of Science and Technology Krakow KNE Fideltronik 00:19.6
University of Padova The Jaiton Broules 00:22.0
University of Sheffield SCAR 00:23.8
Politecnico of Torino ToPOLIno 00:24.9
University of Applied Sciences Landshut LA Speed!Up 00:25.8
ONPU - Odessa National Polytechnic University Wonderbolts 00:25.8
Technical University of Iasi Bolt 00:26.4
Wroclaw University of Technology The Polish Team 00:26.8

 

Miła niespodzianka spotkała studentów AGH podczas ceremonii wręczenia nagród. Jury konkursu, składające się z pracowników naukowych Instytutu Fraunhofera, postanowiło przyznać zespołowi KNE-Fideltronik pierwszą nagrodę za najbardziej innowacyjny samochód w zawodach. Doceniono przede wszystkim wysoki stopień integracji podzespołów oraz elegancję rozwiązania. Warto podkreślić, że było to jedyne dodatkowe wyróżnienie przyznane podczas finałów.

 

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/UJPq2_om1HI" frameborder="0" height="293" width="520"></iframe>

 

Stopka