AGH Space Systems z rakietą PROtotyp podczas konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup 2019

Sukces AGH Space Systems w największych międzynarodowych zawodach z inżynierii rakietowej

W największych międzynarodowych zawodach z inżynierii rakietowej Spaceport America Cup 2019 studenci z AGH Space Systems wraz ze swoją rakietą PROtotyp zajęli drugie miejsce w kategorii rakiet zasilanych napędem hybrydowym w locie na pułap 10 000 stóp, a także zdobyli nagrodę specjalną za doskonałość techniczną.

Głównym zadaniem studenckich zespołów było zaprojektowanie i skonstruowanie rakiet, które docelowo miały osiągnąć pułap 10 000 lub 30 000 stóp (około 3 i 10 km), a następnie zostać bezpiecznie odzyskane przy użyciu spadochronów. Dodatkowo na pokładzie każdej rakiety musiał znaleźć się ładunek o masie 4 kg.

Do finału zawodów zakwalifikowało się 120 zespołów z całego świata. Oceniane były osiągi rakiety podczas lotu, bezpieczny odzysk, a także dokumentacja techniczna i rozwiązania technologiczne zastosowane przy konstrukcji rakiet. Podczas zawodów, dodatkowo zespół miał okazję zaprezentować się podczas konferencji, na której zaprezentowało się 26 wybranych zespołów z najciekawszymi tematami badawczymi. Studenci AGH Space Systems opowiedzieli o innowacyjnych paliwach hybrydowych. Następnie rakieta PROtotyp, przeszła pozytywnie wszystkie kontrole i oceny sędziów i dostała pozwolenie na lot, który odbył się w kolejnych dniach zawodów. Głównymi podsystemami rakiety jest napęd hybrydowy, który zasila całą konstrukcję, system odzysku, składający się z dwóch spadochronów i mechanizmu ich wyzwalania, elektronika pokładowa, której zadaniem jest sterowanie zaworami przed startem i w czasie lotu, pobieranie danych dotyczących wysokości, prędkości, i położenia rakiety, wyzwalanie systemu odzysku w odpowiednim momencie, a także komunikacja z rakietą podczas każdego etapu misji, a także struktura, której celem jest ochronić inne podsystemy i zapewnić dużą wytrzymałość całej konstrukcji. Na pokładzie PROtotypu, znajdował się eksperyment biologiczny, którego celem było badanie wpływu lotu rakietą na pszczoły miodne, to znaczy sprawdzenie czy pszczoły są w stanie przeżyć całą misję rakiety, podczas której są narażone na duże przeciążenia, drgania, skrajne temperatury i zmiany ciśnienia.

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, PROtotyp zajął drugie miejsce w swojej kategorii a także sędziowie docenili innowacyjność projektu, rozwiązania techniczne i wysoką jakość własnoręcznie wykonanych przez studentów wszystkich podsystemów  i w efekcie przyznali nagrodę specjalną za doskonałość techniczną.

Tegoroczna, trzecia edycja konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic czy Boeing, odbyła się w dniach 18-22 czerwca w Nowym Meksyku, USA. Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.