Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Zdjęcie przedstawia młoda kobietę, członkini Koła Naukowego AGH Space Systems.

fot. Maciej Talar, KSAF AGH

Studentka AGH rozpoczyna analogową misję kosmiczną w LunAres Research Station

Barbara Szaflarska, studentka AGH oraz członkini Koła Naukowego AGH Space Systems weźmie udział w analogowej misji kosmicznej organizowanej przez LunAres Research Station. Specjalne miejsce umożliwiające symulacje załogowych misji kosmicznych istnieje od 2017 r. na terenie byłej wojskowej bazy lotniczej w Pile.Uczestnicy, zamknięci na dwa tygodnie w środowisku symulującym pozaziemską stację badawczą, będą mieli okazję przeprowadzić pilotażowe badania związane z pracą naukową podejmowaną w ramach misji kosmicznych.

Eksperyment, który prowadzi studentka AGH, ma na celu zbadanie możliwości wykorzystania krewetek Neocaridina davidi w roli producentów azotu w systemie akwaponicznym, tj. przyszłościowym systemie produkcji żywności, w tym ryb oraz roślin. Otrzymane wyniki badań pozwolą określić przydatność tych organizmów w uprawie roślin z wykorzystaniem tego rodzaju rozwiązań. Systemy te są rozwijane z myślą o przyszłych osadach na Księżycu i Marsie, gdzie warunki atmosferyczne nie pozwalają na prowadzenie tradycyjnych upraw roślinnych.

Doświadczenie to będzie kontynuacją projektu badawczego prowadzonego przez Koło Naukowe AGH Space Systems, w ramach którego sprawdzane są możliwości bezpiecznego transportu krewetek na orbitę okołoziemską oraz inne planety. Autorka projektu, Barbara Szaflarska jest studentką Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, a także członkinią Koła Naukowego AGH Space Systems, gdzie rozwija projekty łączące tematykę kosmiczną z biologią i medycyną.

Barbara Szaflarska podkreśla:
Projekt związany z krewetkami Neocaridina davidi – SHREAMP (Space Habitat Research – Effectiveness of Anesthetic Monitoring Payload) – ma na celu badanie możliwości redukcji stresu u krewetek podczas lotu rakietą za pomocą anestetyków, a także rozwijanie poszczególnych podsystemów modułu badawczego – mechanicznego i elektronicznego. Krewetki, jako przedstawiciele zwierząt wodnych, są zdolne pełnić rolę producentów azotu w systemach akwaponicznych, na których mogą kiedyś polegać przyszłe osady pozaziemskie. W takich systemach każdy element pełni ważną rolę, a stres związany z transportem może wpłynąć negatywnie na zdrowie krewetek i, co za tym idzie – na cały system. Eksperyment, który zostanie przeprowadzony na stacji LunAres, pozwoli na ocenę, jak krewetki Neocaridina davidi radzą sobie w systemie akwaponicznym oraz jak wpływają na uprawiane w nim rośliny. Tak więc i dla nich będzie to symulacja prawdziwej misji kosmicznej.

W misji trwającej od 23 marca do 9 kwietnia weźmie udział łącznie pięć osób. Prócz studentki z AGH w skład załogi wejdą także studenci i naukowcy m.in. z: Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Beira Interior w Portugalii oraz ICEYE – fińskiej firmy zajmującej się satelitami SAR.

 

Uczestnicy poprzedniej misji w stacji badawczej LunAres; fot. LunAres Research Station

***
Placówka Badawcza LunAres to laboratorium do przeprowadzania badań na osobach przebywających w izolacji podczas symulowanego scenariusza misji kosmicznej. Laboratorium powstało w roku 2017 i od tego czasu przeprowadzono 20 symulacji z ponad setką uczestników z 15 krajów. Placówka wykorzystywana jest do badań z zakresu procedur misji oraz medycyny kosmicznej m.in. przez badaczy z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz SpaceX. W placówce w roku 2021 badacze z Polski oraz zagranicy realizowali serię badań mających na celu sprawdzenie skutków izolacji w kontekście pandemii COVID-19. Na rok 2022 Placówka Badawcza LunAres zaplanowała z partnerami z polskich oraz zagranicznych uczelni szereg analogowych symulacji misji pozwalających badać równolegle szereg aspektów związanych z załogową eksploracją kosmosu.

Szczegółowe informacje dotyczące stacji oraz galeria zdjęć z poprzednich misji dostępne są pod adresem: lunares.space.

Stopka