Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Odznaczenia państwowe dla znanych podróżników - absolwentów AGH

11 marca w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się uroczyste wręczenie wysokich odznaczeń państwowych absolwentom AGH - znanym podróżnikom i popularyzatorom turystyki.

Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przyznany zostanie Panu Piotrowi Chmielińskiemu, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzyma Pan Andrzej Piętowski, natomiast Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany zostanie Pan Piotr Chrupczalski. Wszyscy odznaczeni od wielu lat związani są w Akademickim Klubem Turystyki Kajakowej „Bystrze" AGH.

 

Jedno z najwyższych oznaczeń państwowych przypada w udziale absolwentom AGH i działaczom klubu „Bystrze" za zasługi dla rozwoju i upowszechnienia turystyki, działalność na rzecz społeczności lokalnej, wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, wspieranie przemian demokratycznych w Polsce oraz popularyzację polskiej kultury.

 

AKTK „Bystrze" od początku istnienia prowadzi działalność w oparciu o swoją macierzystą uczelnię. Dzięki 40-letniemu wsparciu i współpracy możliwy był rozwój klubu, który przez kilkadziesiąt lat działalności znacząco przyczynił się do rozwoju turystyki kajakowej w Polsce. „Bystrze" zrealizowało wiele międzynarodowych ekspedycji, które zaliczane są do światowych dokonań podróżniczych. Szczególną rolę odegrali w tych wydarzeniach odznaczeni dziś laureaci.

 

Uroczyste uhonorowanie odznaczonych odbędzie się o godz. 16:00
w Auli Głównej AGH (budynek A-0). Swój udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. przedstawiciele polskiego środowiska podróżniczego, prezes Polskiego Oddziału Explorer Club Monika Rogozińska oraz przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych.


Piotr Chmieliński światowe uznanie zdobył jako kajakarz, podróżnik, odkrywca
i eksplorator. Jest pierwszym i jak dotąd jedynym człowiekiem, który przepłynął największą rzekę świata Amazonkę - od jej źródeł w Andach do ujścia
w Atlantyku. Dokonał pierwszego spływu dotąd nierozpoznanego najgłębszego na ziemi Kanionu rzeki Colca w Peru. Wyczyn ten został zapisany do Księgi Rekordów Guinnessa w 1984 roku.


Andrzej Piętowski był Kierownikiem Polskiej Eksploracyjnej Wyprawy Kajakowej Canoandes'79, której celem było spłynięcie górskich rzek Ameryki Północnej i Południowej. Podczas tej ekspedycji - spośród 23 rzek Meksyku, Panamy, Peru, Gwatemali, Kostaryki, Ekwadoru, Nikaragui i Argentyny - 13 pokonano po raz pierwszy.

 

Piotr Chrupczalski był wieloletnim prezesem AKTK „Bystrze". Zorganizował i prowadził pierwszą studencką wyprawę kajakową na górskich rzekach Jugosławii w roku 1976. Wyszkolił kilka pokoleń przewodników kajakowych. Jest jednym z założycieli Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze".

Stopka