Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Modernizacja komory bezechowej na WIMiR AGH

14 stycznia br. w Laboratorium Akustyki Technicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH odbyła się prezentacja zmodernizowanej komory bezechowej – jednego z najcichszych miejsc w Polsce.

Komora bezechowa to jedno z największych i najciekawszych laboratoriów na AGH. Należy ona do najlepiej wyposażonych i największych tego typu miejsc w Europie. Komora została oddana do użytku w 1974 roku. Kilkanaście miesięcy temu rozpoczął się jej gruntowny remont, którego koszt wyniósł ponad 1,5 mln zł.

Podczas prac modernizacyjnych wymieniono m.in. kasety wibroizolujące znajdujące się pod komorą, kliny dźwiękochłonne wewnątrz komory, siatkę podłogową, oświetlenie czy manipulator pomiarowy. Jednym z najważniejszych wymienionych elementów są kliny dźwiękochłonne – dzięki modernizacji materiałów na nowe ich masa zmniejszyła się z 60 do około 20 t.

Komora bezechowa AGH jest unikalną żelbetonową konstrukcją o krawędzi zewnętrznej około 10 m (objętość około 1000 m3). Masa komory jest szacowana na 600 t, a sama „kostka” jest posadowiona na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela, a w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A). Dla porównania, średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.

W Laboratorium Akustyki Technicznej, w której oprócz komory bezechowej znajduje się także komora pogłosowa, naukowcy zajmują się między innymi badaniem, projektowaniem oraz nadzorem realizacji zaawansowanych akustycznie wnętrz. Przedmiotem ich zainteresowania są np. opery (w tym m.in. Opera Lwowska), teatry (Teatr „Bagatela”), sale koncertowe i filharmonie (m.in. Filharmonia Krakowska).

 

Komora bezechowa przed remontem

 

Komora bezechowa po remoncie

 

 

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/6dXKqvTfjHM" frameborder="0" height="293" width="520"></iframe>

 

Stopka