Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

fot. archiwum prywatne Maciej Kocot; źródło www.zbudujmy.to

Miniatura kampusu AGH z klocków LEGO

Maciej Kocot, student Informatyki na Wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji, zbudował z klocków LEGO makietę kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w skali 1:1250.

Największym wyzwaniem przy takiej mikroskali było oddanie charakterystycznych detali budynków oraz zachowanie odpowiednich proporcji. Liczyły się milimetry. Niektóre budynki na makiecie mają szerokość jednego – dwóch klocków, pole do manewru jest naprawdę niewielkie i liczą się milimetry. Aby jak najlepiej odwzorować układ kampusu, niektóre fragmenty są zbudowane z klocków ułożonych bokiem (w kręgach entuzjastów LEGO ta technika nosi nazwę SNOT – Studs Not On Top). 

Maciej Kocot składał makietę sam. W trwające od kwietnia do grudnia prace (z trzymiesięczną wakacyjną przerwą) włożył dużo czasu i wysiłku. Zaczął od najbardziej rozpoznawalnego gmachu głównego (A-0) oraz budynku, w którym spędzał najwięcej czasu, czyli siedziby Katedry Informatyki (D-17). Następnie powstało Centrum Energetyki. Te budynki wyznaczyły skalę, której postanowił trzymać się do końca. Okazało się to niemałym wyzwaniem. Autor makiety mierzył poszczególne budynki kampusu i przeliczał ich gabaryty na klocki, rozkładał wszystkie segmenty, zmieniał, aby efekt był bardziej dokładny i stabilny. Przestrzeń między budynkami i drogami wypełniał zielenią, dopracowywał fragmenty, z których nie był zadowolony. Składająca się z kilku tysięcy elementów finalna budowla umieszczona jest na planszy o wymiarach 27 x 81 cm.  Autor makiety rozważa jej rozszerzenie o budynki Miasteczka Studenckiego AGH.

„Budowlana” pasja Macieja Kocota rozpoczęła się w dzieciństwie. W liceum wrócił do niej i zaczął udzielać się w społecznościach AFOLi (Adult Fans of LEGO). Będąc już studentem AGH, uznał odwzorowanie kampusu uczelni za ciekawe doświadczenie i wyzwanie. W przyszłości chciałby zbudować przynajmniej część krakowskiego Starego Miasta.

Stopka