Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fot. MNiSW

Życzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka dla wspólnoty akademickiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021

Droga Wspólnoto Akademicka,

już na samym początku nieprzypadkowo zwracam się do Państwa słowem: Wspólnota. Każda uczelnia jest bowiem Wspólnotą łączącą studentów i doktorantów, wykładowców i badaczy, pracowników administracji – aż po akademickie władze z rektorem na czele. Jest Wspólnotą zjednoczoną w nieustannym poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna. Jednocześnie wszystkie uczelnie – połączone jedną misją i jednym etosem – również tworzą Wspólnotę.

Co to znaczy być Wspólnotą, co to znaczy być razem i wzajemnie się wspierać – tego szczególnie mocno doświadczyliśmy w minionym roku akademickim, gdy stanęliśmy przed wyzwaniami związanym z pandemią koronawirusa. Chciałbym z całego serca podziękować wszystkim Państwu za to, że polskie uczelnie znakomicie zdały ten niespodziewany i tak trudny egzamin. Błyskawicznie przestawili się Państwo na inny tryb nauczania i pracy. Odbywały się ćwiczenia, wykłady i sesje. Trwały badania naukowe. A co najważniejsze: wszystko było podporządkowane trosce o każdego z członków Wspólnoty. Nasza Wspólnota akademicka ma też konkretny i znaczący udział w walce z pandemią: polski test na koronawirusa czy Ventil – jeden respirator do wentylacji dwóch osób.

Gwarantuję, że ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadal mogą Państwo liczyć na pełne i niezachwiane wsparcie. Na dialog i zrozumienie. Na elastyczne i szybkie działania w obliczu zmieniających się okoliczności i potrzeb. Tak bowiem działa autentyczna Wspólnota – solidarnie, mądrze i konsekwentnie. Zawsze w trosce o wspólne dobro.

W czasach pandemii każdy z nas stawia sobie pytanie, co przyniosą najbliższe miesiące. Jednego możemy być pewni: że jako Wspólnota znowu sprostamy wyzwaniu. Zwłaszcza że dziś jesteśmy bogatsi o wiele doświadczeń. Dlatego też nie tylko z nadzieją, ale też z radością – jak zawsze w październiku – wkraczamy w nowy rok akademicki 2020/2021. Życzę Państwu, aby najbliższe tygodnie i miesiące były czasem autentycznego rozwoju. Życzę wytrwałości i sukcesów. I tego unikalnego poczucia, że za każdym z nas stoi wielka Wspólnota.