27.06.2019

Znamy zwycięzców konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”

Znamy już zwycięzców konkursu „Kryminał na 100-lecie AGH”. Jury wyłoniło aż 12 najlepszych opowiadań kryminalnych z wątkiem AGH w tle, które jeszcze w tym roku zostaną wydane przez Wydawnictwa AGH.

Spośród ponad 250 opowiadań, które zostały nadesłane przez uczestników konkursu z całej Polski, jury wyłoniło 12 najlepszych historii kryminalnych. Wybór okazał się być trudny, gdyż poziom opowiadań był bardzo wysoki. Każdy ze zwycięzców otrzyma nagrodę finansową w wysokości 3000 zł, a jego utwór znajdzie się w zbiorze opowiadań, który zostanie wydany pod koniec 2019 r.

Opowiadania przeczytało i oceniło jury w składzie: Marcin Wroński, autor kryminałów; Prorektor ds. Kształcenia oraz Przewodniczący Komitetu Jubileuszowego AGH, prof. Wojciech Łużny; Dyrektor Biblioteki Głównej AGH, dr Jerzy Krawczyk; Redaktor Naczelny Wydawnictw AGH, dr inż. Jan Sas; Marcin Krukowski, Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz pracownicy Biura Prasowego AGH: Natalia Bujak i Maciej Myśliwiec.

W jubileuszowym wydawnictwie znajdą się następujące opowiadania:

• „Kamień węgielny” autorstwa Katarzyny Zielińskiej,
  • „Za każdą technologią stoi człowiek” autorstwa Joanny Raj,
  • „Dodatkowy rzut osobisty” autorstwa Pawła Fleszara,
  • „Spitsbergen” autorstwa Mateusza Górskiego,
  • „Heterochromik” autorstwa Margoty Kott,
  • „Koneser” autorstwa Ireneusza Bugańskiego,
  • „W obcej skórze” autorstwa Janusza Miki,
  • „Sprawiedliwa kara” autorstwa Urszuli Tokarskiej,
  • „Pokusa sławy” autorstwa Mai Kalisiewicz,
  • „Śmierć pod wysokim napięciem” autorstwa Marty Potockiej,
  • „Wszystko jest dźwiękiem” autorstwa Magdaleny Kurc,
  • „Miraże” autorstwa Mirosława Fydrycha.

Nagrodzone kryminały w bardzo różnorodny sposób nawiązują do Akademii Górniczo-Hutniczej. Pojawiają się w nich m.in. wątki badań naszych naukowców, nowych technologii, kół naukowych, Miasteczka Studenckiego czy uczelnianego sportu. Autorzy sięgnęli też do historii uczelni – bohaterem opowiadania był m.in. Walery Goetel, Rektor AGH w latach 1939–1951. Akcję przenoszono także do początków istnienia Akademii Górniczej. Kryminalne intrygi można będzie śledzić także m.in. w laboratorium wysokich napięć czy w komorze bezechowej.