Zawarcie porozumienia o współpracy AGH z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie

5 listopada 2012 roku na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej odbyło się uroczyste podpisanie „Porozumienia o współpracy" z Komendą Wojewódzką Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie.

Celem porozumienia jest nawiązanie i prowadzenie długoterminowej współpracy pomiędzy stronami w zakresie bezpieczeństwa pracy w przemyśle, bezpieczeństwa w tunelach komunikacyjnych, wentylacji i klimatyzacji obiektów podziemnych, ratownictwa górniczego i powszechnego, analizy stanu i profilaktyki w zakresie bezpieczeństwa w infrastrukturze miejskiej (garaże, parkingi, tunele), opracowania i wdrażania systemów zarządzania bezpieczeństwem w obiektach podziemnych, modelowania procesu ewakuacji osób z rejonu zagrożonego np. pożarem.

Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie jest jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, przy pomocy której Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej realizuje swoje ustawowe zadania.

Ze strony AGH współpraca będzie koordynowana przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, który w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w obiektach podziemnych współpracuje z Polską Akademią Nauk, Instytutem Techniki Budowlanej, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Berne University of Applied Sciences oraz firmą Zitron SA - największym europejskim producentem urządzeń wentylacyjnych stosowanych w obiektach podziemnych. WGiG uczestniczył w procesie projektowania wentylacji dla tunelu komunikacyjnego: Tunel pod Luboniem Małym na drodze E-7 na odcinku Lubień - Chyżne, jak również prowadzi badania naukowe w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa w tunelach komunikacyjnych (m.in. w tunelu Emilia w Lalikach).

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez nadbryg. Andrzeja Mroza - Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz prof. Tadeusza Słomkę - Rektora AGH.

Koordynatorzy umowy:
- ze strony Komendy Wojewódzki PSP w Krakowie: bryg. Marek Bałuszek