Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Aktualności

Podpisanie aktu erekcyjnego – Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, fot. Jakub Kołoczek, KSAF AGH

Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek AGH

24 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek Akademii Górniczo-Hutniczej. W obiekcie będą się mieścić laboratoria dwóch wydziałów uczelni. W uroczystości wziął udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Nowy budynek o kubaturze ok. 14 tys. m3 i powierzchni użytkowej wynoszącej 2,8 tys. m2 powstaje przy ul. Reymonta 13A. Przestrzeń ta będzie przeznaczona na laboratoria i sale seminaryjne dwóch wydziałów AGH: Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Ponadto budynek posiadać będzie system ogrzewania geotermalnego opartego na pompach ciepła. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazuprzewidział w nowym budynku 15 laboratoriów, w tym m.in. przeznaczone do zajęć z geoenergetyki, rzeczywistości rozszerzonej czy niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Wydział prowadzi rozległe badania w sektorze utrzymania bezpieczeństwa energetycznego. Działania z tym związane wymagają bezpośredniego kontaktu z węglowodorami, które wydobywane są ze złóż oraz transportowane do odbiorców. Dlatego wszystkie laboratoria zostały wyposażone w nowoczesne instalacje wentylacyjne umożliwiające pracę z gazami i lotnymi cieczami. Ciekawostką jest wykonanie dwóch otworów wiertniczych w piwnicy budynku w celu uzyskania warunków badawczych jak najbardziej odzwierciedlających sytuację rzeczywistą na złożu węglowodorów.

Z kolei Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w nowym budynku zagospodaruje dla swoich studentów 10 nowych pracowni, gdzie będzie kształcić ich m.in. z zakresu napędów elektrycznych w pojazdach samochodowych, techniki mikroprocesorowej, bezprzewodowej transmisji danych i energii, a także sensoryki samochodowej. W nowej pracowni pojawi się symulator wirtualnych jazd testowych. Dodatkowo studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej. Z kolei laboratorium biomechaniki będzie wyspecjalizowane w prowadzeniu takich przedmiotów jak inżynieria rehabilitacji ruchowej, telechirurgia i robotyka medyczna czy modelowanie procesów biologicznych.

Planowane oddanie obiektu do użytku przewidziane jest na ostatni kwartał bieżącego roku.

Stopka