08.01.2018

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego pawilonu Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji


fot. Zbigniew Sulima

8 stycznia 2018 r. w AGH odbyła się uroczystość, podczas której w obecności Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego pawilonu dla Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

W imieniu władz uczelni licznie zgromadzonych gości powitał Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. ks. bp. Tadeusz Pieronek, Prorektorzy AGH, Władze Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Jorge Calabuig Ferre – prezes zarządu MOSTOSTAL Warszawa wraz z przedstawicielami firmy, Alicja Kiszczuk z biura ae Fusion Studio, które zaprojektowało budynek, Marek Borkowski oraz Marian Żabiński z biura IMB Asymetria – twórcy koncepcji budynku, Dziekani Wydziałów oraz Senatorowie AGH.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po latach starań, które rozpoczęły się w 2008 r., udało się spełnić marzenie Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Będzie to obiekt z kilkunastoma bardzo nowoczesnymi laboratoriami i należy powiedzieć, że wydział na to zasłużył, bowiem posiada kategorię A+, a także studiują na nim znakomici studenci. Cieszymy się, że będziemy mogli w niedługim czasie uruchomić ten budynek. (…) Mija 217 dni od momentu podjęcia decyzji przez Pana Premiera i proszę zobaczyć, obiekt jest w stanie surowym. Planowo od października 2019 r. będzie już służył studentom – powiedział Rektor AGH.

Podczas uroczystości głos zabrał również Wicepremier Jarosław Gowin: – Dzisiaj cała Polska realizuje strategię odpowiedzialnego rozwoju, która obliczona jest na to, żeby pchnąć Polskę na tory innowacyjne, idei gospodarki rewolucji 4.0. Tego nie uda się osiągnąć, o ile nie zbudujemy pomostu między światem nauki a światem gospodarki.

Wartość kosztorysowa budynku wynosi 21 mln zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało na budowę obiektu dotację celową w wysokości 13 mln zł. Nowa inwestycja powstaje przede wszystkim w celu poprawy warunków i jakości kształcenia, szczególnie na kierunkach Teleinformatyka oraz Elektronika i Telekomunikacja prowadzonych na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Pomieszczenia dydaktyczne i laboratoryjne będą wykorzystywane przede wszystkim na potrzeby kształcenia i badania w obszarach związanych z technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi (ICT). Kubatura nowego, czterokondygnacyjnego budynku wyniesie ponad 11 tys. m3, a powierzchnia użytkowa ponad 2 tys. m2.

Fotorelacja – Zbigniew Sulima