Rektor AGH, prof. Antoni Tajduś odbierający z rąk Premiera RP, Donalda Tuska wyróżnienie dla KNOW. Fot. M. Śmiarowski.

WFiIS AGH otrzymał status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego

Z radością informujemy, że Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie wraz z partnerami w konsorcjum, otrzymała status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w dziedzinie nauk fizycznych. 12 lipca z rąk Premiera RP, pana Donalda Tuska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbary Kudryckiej, wyróżnienie odebrali w Warszawie - Rektor AGH, prof. Antoni Tajduś oraz Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, prof. Wojciech Łużny.

KNOW to pierwszy w Polsce program wspierania najlepszych jednostek naukowych. Każda z nich otrzyma 50 mln zł dodatkowego finansowania. Przyznawanie statusu KNOW najlepszych uczelniom i ośrodkom naukowym to jeden z filarów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku. Najważniejszym celem reformy była zmiana zasad finansowania nauki w Polsce i wspieranie najlepszych jednostek naukowych w dalszym realizowaniu projektów badawczych i kształceniu młodych naukowców.

Status KNOW otrzymały:

1)   Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych

2)  Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego „Materia-Energia-Przyszłość

Liderem konsorcjum jest Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

W jego skład wchodzą także: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Wydział Chemii UJ, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie oraz Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie.

3)   Warszawskie Akademickie Konsorcjum Chemiczne

4)   Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Farmakologii PAN

5)   Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

6)   Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu wyłoniono sześć jednostek w dziedzinie nauk ścisłych (nauki matematyczne, fizyczne oraz chemiczne) oraz w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej. Jednostki flagowe polskiej nauki wyłoniła specjalna komisja ekspertów złożona z polskich i zagranicznych uczonych. Łącznie było to 24 naukowców - 6 z Polski i 18 z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Członkowie komisji oceniali m.in. potencjał naukowy jednostek i ich pracowników, międzynarodowe wskaźniki publikacji i cytowań, realizowane granty badawcze, wdrożenia i patenty, współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz plan naukowego rozwoju.

Status KNOW gwarantuje specjalne dofinansowanie w latach 2012-2017. Co roku każdy KNOW otrzyma do 10 mln zł m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych.