Uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa AGH prof. Dan Maniu Duşe

21 września 2012 r. w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się uroczystość nadania godności Doktora Honoris Causa prof. Dan Maniu Duşe.

Dan Maniu Duşe, profesor Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sibiu w Rumunii, urodził się w 1951 r., w rumuńskiej miejscowości Klużu Napoce. Z edukacją oraz inżynierią jest związany od najmłodszych lat, gdyż jedno z jego rodziców było profesorem, a drugie - inżynierem.

W 1970 r. rozpoczął edukację uniwersytecką w Bukareszcie, którą zwieńczył dyplomem inżyniera Politechniki Bukaresztańskiej. Kolejne lata przyniosły początek bogatej kariery zawodowej, która trwa do dziś. W szybkim tempie pokonywał kolejne szczeble kariery jako nauczyciel akademicki, co zaowocowało następującymi stanowiskami oraz tytułami: dziekana, prorektora, członka zagranicznego Akademii Inżynierskiej w Polsce. Doświadczenie, które zdobył na arenie międzynarodowej, pozwoliło mu nawiązać współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą. W 2000 r. profesor Dan Maniu Duşe został naszym partnerem oraz rozpoczął udział w pracach nad rozwojem studiów w dziedzinie inżynierii gazowniczej w Sibiu i Krakowie.

W 1992 r. został mianowany przez Senat Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sibiu na dyrektora zespołu rumuńskiego w amerykańsko-rumuńskim programie współpracy dwustronnej zatytułowanym „Reforma studiów uniwersyteckich w dziedzinie zarządzania i biznesu". Skutecznie kierowana przez prof. Dana Maniu Duşe amerykańsko-rumuńska współpraca przyniosła doskonałe efekty. Dzięki temu na Wydziale Inżynierii powstał Zakład Ekonomii Inżynierskiej. W 2000 r. dzięki pozytywnej naukowej i zawodowej weryfikacji dokonanej przez Senat Uniwersytetu im. Luciana Blagi w Sibiu oraz rumuńskie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych otrzymał posadę koordynatora naukowego ds. studiów doktoranckich w dziedzinie „inżynieria i zarządzanie". Bogaty dorobek naukowy prof. Dana Maniu Duşe łączy dziedziny takie jak inżynieria i zarządzanie, co zadecydowało o nawiązaniu z nim współpracy przez studia doktoranckie AGH. Od 2008 r. wykłada na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu jako profesor wizytujący.

W 2004 r. prezydent Rumunii odznaczył prof. Dana Maniu Duşe Orderem Oficerskim za Zasługi w Dziedzinie Edukacji za wkład włożony w rozwój rumuńskiego szkolnictwa wyższego.

W 2007 r. został wybrany i mianowany przez rumuńskie Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych na członka narodowej komisji weryfikującej i przyznającej tytuły naukowe, takie jak doktor inżynier, doradca z tytułem doktora nauk inżynieryjnych oraz instytucja prowadząca studia doktoranckie.

W 2007 r. po pomyślnej ewaluacji na szczeblu krajowym został mianowany na stanowisko wizytatora placówek oświatowych z ramienia Rumuńskiej Agencji ds. Oceny Jakości Szkolnictwa Wyższego i pełni tę funkcję do dziś.

Profesor Dan Maniu Duşe jest również pełnoprawnym członkiem następujących stowarzyszeń:

• Amerykańskiego Towarzystwa Kształcenia Inżynierów (American Society for Engineering Education, ASEE);
  • Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Inżynierskiej (European Society for Engineering Education, SEFI);
  • Europejskiej Federacji Krajowych Stowarzyszeń Inżynierskich (European Federation of National Engineering Associations, FEANI);
  • Niemieckiego Stowarzyszenia Inżynierów (Verein Deutscher Ingenieure, VDI);
  • Głównego Stowarzyszenia Inżynierów w Rumunii (General Association of Engineers in Romania, AGIR);
  • Rumuńskiego Akademickiego Towarzystwa Zarządzania (Romanian Academic Society of Management, SAMRO).

Publikacje naukowe profesora obejmują następujące dziedziny: kształcenie inżynierskie, zarządzanie branżą przemysłową, zmiany organizacyjne oraz rozwój i rozbudowa wydziałów uniwersyteckich.