fot. Biuro Prasowe AGH

Umowa AGH i MPEC o współpracy w zakresie wykorzystania OZE w systemach rozproszonych

7 maja 2019 r. Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie podpisały umowę o współpracy w zakresie wykorzystania OZE w systemach rozproszonych.

Ze strony uczelni umowę podpisali: Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka oraz Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska prof. Jacek Matyszkiewicz, a ze strony MPEC SA: prezes zarządu i dyrektor generalny Marian Łyko oraz członek zarządu i dyrektor ds. eksploatacji Marek Mazurek.

Partnerzy umowy zobowiązali się do długoterminowej współpracy w zakresie realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE, ze szczególnym uwzględnieniem technologii pomp ciepła, w tym pomp geotermalnych oraz fotowoltaiki. Ponadto prowadzone będą wspólne projekty naukowo-badawcze i prace rozwojowe.

Istotnym elementem współdziałania będzie doradztwo techniczne oraz realizacja projektów edukacyjnych w dziedzinie szeroko rozumianej ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i budownictwa pasywnego. Współpraca obejmie również organizowanie i prowadzenie zajęć, wykładów, warsztatów, konferencji oraz wzajemne udostępnianie i rozwijanie bazy laboratoryjnej oraz technologicznej w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii w Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękinii.

Umowa jest pokłosiem współpracy nawiązanej przez zespół Katedry Surowców Energetycznych WGGiOŚ z MPEC SA w ramach realizacji projektu naukowo-badawczego GeoPLASMA-CE.eu finansowanego ze środków Unii Europejskiej – programu INTERREG-CE – zmierzającego do oceny potencjału oraz określenia możliwości wykorzystania tzw. płytkiej geotermii w Krakowie.